Spinal anestezide iki farklı barisiteye sahip levobupivakainin duyusal blok, motor blok ve hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
Comparing levobupivacaines which have two different baricities on sensory block, motor block and hemodynamic effects in transuretral endoscopic resection surgery with spinal anesthesia
- Tez No: 311506
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada transüretral endoskopik rezeksiyon cerrahisinde spinal anestezide iki farklı barisiteye sahip levobupivakainin duyusal blok, motor blok ve hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya spinal anestezi altında elektif ürolojik cerrahi için planlanan ASA I-II 60 olgu alındı.Olgular rasgele 2 gruba ayrıldı intratekal yolla toplam 3' er ml Grup 1 olgulara (n=30) 13.5 mg levobupivakain ve 80 mg/ml dekstroz Grup 2 olgulara (n=30) 13.5 mg levobupivakain ve 60 mg/ml dekstroz uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the levobupivacaines which have two different baricities on sensory block, motor block and hemodynamic effects in transurethral endoscopic resection surgery with spinal anesthesia.ASA I-II 60 patients who were scheduled for elective sugery under spinal anesthesia were enrolled. Patients seperated 2 groups randomly. Intratechally totaly 3 ml, Group 1 patients (n=30) 13.5 mg hyperbaric levobupivacaine with 80 mg/ml dextrose, Group 2 patients (n=30), 13.5 mg hyperbaric levobupivacaine with 60 mg/ml dekstrose were received. Sensory block, motor block, hemodynamic parameters, pain scores, advers effects and analgesic requiretments of all patients were recorded.Time to reach T10, time to reach maximum sensory block, the regretion time of the sensual block 2 segments and to L1 and time to onset of bromage 2,3 ve 0 were not meaningly different between the groups.