Toplumda gelişen pnömonili hastalarda, hastalığın şiddetini ve tedaviye cevabını belirlemede yoğunlaştırılmış ekspiryum havası 'pH' ölçümünün yeri
The value of exhaled breath condensate 'pH' to evaluate the severity of disease and the response to treatment in patients with community acquired pneumonia
- Tez No: 311515
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Toplumda Gelişen Pnömonilerde (TGP) hastalığın şiddetini ve tedaviye cevabını belirlemede, günümüzde sık kullanılan pratik bir yöntem bulunmamaktadır. Son yıllarda bazı hava yolu ve akciğer hastalıklarının tanısında non-invaziv, tekrarlanabilir ve kolay uygulanabilir bir yöntem olan `Yoğunlaştırılmış ekspiryum havası (YEH) pH' ölçümü kullanılmaktadır. Bu yöntemi kullanarak TGP şiddetini ve tedaviyi yanıtı değerlendirmek amacıyla bu çalışma planlandı.Gereç ve Yöntem: Kırk iki TGP tanılı hasta ile 31 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Hasta grubunda, antibiyotik tedavisinin 1., 3. ve 7. günlerinde olmak üzere her hasta için toplam üç kez hemogram, eritrosit sedimentasyon hızı(ESR), CRP tetkikleri için kan örnekleri alındı. Bu günlerde hastalık yaygınlığını değerlendirmek için PA Akciğer grafisi çekildi ve YEH pH ölçümleri yapıldı. Kontrol grubunda, hasta gruba yapılan işlemlerin aynısı ancak bir kez uygulandı. İki grup için tüm parametrelerin ortalamaları alındı. Hasta grup ile kontrol grubu arasında yukarıda bahsedilen parametrelerin istatistiksel olarak anlamlı olanları değerlendirildi. Hasta gruptaki parametrelerin kendi aralarındaki korelasyonları incelendi.Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 22,1±1,9 ve kontrol grubunun yaş ortalaması 21,7±1,4 idi. Hasta ve kontrol grupları, yaş ve cinsiyet açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Birinci gündeki YEH pH (YEH pH1) ortalama değeri 7,159±0,518, 3. gündeki YEH pH2 7,317± 0,479, 7. gündeki YEH pH3 ise 7,618± 0,250, kontrol grubunun YEH pH değeri ise 7,886 ±0,280 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: There is no practical procedure in defining severity of community acquired pneumonia (CAP) and evalution of response to treatment. Recently `exhaled breath condensate pH? measurement as a noninvasive, reproducible and easily performed method is in use to diagnose some airway and pulmonary diseases. We planned this study to measure the severity and response to treatment in patients with community acquired pneumonia by using this method.Materials and Methods: Fourty-two patients with CAP and 31 control subjects were included in this study. In the patient group blood analysis were performed for every patient on 1.,3.,7. days of treatment and chest X-rays obtained on same days to assess EBC pH. On each blood analysis hemogram, ESR, CRP analysis has been evaluated. In control group the same procedures were preformed only once. For each group mean of parameters were obtained. Parameters, which were significant, were evaluated between patient and control group. In patient group, correlation between parameters was observed.Results: Mean age in patient and control groups were 22.1±1.9 and 21.7±1.4, respectively. There was no significant difference between groups in age and sex. In patient group mean value of EBC pH on first analysis (EBC pH1 ) was 7.159 ±0.518, while the second (EBC pH2) and third (EBC pH3) were 7.317 ±0.479 and 7.618 ±0.250, respectively. In control group mean EBC pH value was 7.886 ±0.280.