Polikistik over sendromu olgularında epikardiyal ve diğer vücut yağ kompartmanlarının homa-IR ve plazma adiponektin düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between epicardial and other body adipose tissue components and plasma adiponectin concentrations in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 311516
  2. Yazar: AYDOĞAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Polikistik Over Sendromu Olgularında Epikardiyal ve Diğer Vücut Yağ Kompartmanlarının HOMA-IR ve Plazma Adiponektin Düzeyleri ile İlişkisiPolikistik over sendromu (PKOS), oligo/anovulasyon, hiperandrojenizm ve insülin direnci ile seyreden bir hastalıktır. İnsülin direncinin daha çok visseral ve cilt altı yağ dokusu (CAYD) artışına bağlı olduğu düşünülmektedir. Epikardiyal yağ doku kalınlığı (EYDK) aterosklerotik kalp hastalığı ile yakın ilişki halinde olup PKOS hastalarında önemi henüz ortaya konamamıştır. Bu sebeple PKOS hastalarında EYDK'nın sağlıklı kontrollere nazaran artıp artmadığını, ayrıca tüm vücut yağ dokularının ve plazma adiponektin düzeylerinin EYDK ile ilişkisi olup olmadığını araştırdık.45 PKOS hastası ile yaş ve vücut kitle indeksleri benzer 47 sağlıklı kontrol olgusu yazılı onamları alınarak çalışmaya dahil edildi. Tüm olguların kalipper cihazı ile suprailiak, subskapular, biceps, triceps deri kıvrım kalınlıkları (DKK), mezura ile ön kol çevresi, biyoelektrik empedans cihazı ile vücut yağ dağılımları, ekografi ile EYDK'ları ölçüldü. İnsülin direnci HOMA-IR ile hesaplanırken, plazma adiponektin ölçümü için ELİSA radyoimmünassay kullanıldı.PKOS hastalarında kontrollere göre ortalama EYDK, DKK, HOMA-IR artmışken adiponektin düzeyi azalmış olarak bulundu. Adiponektin ile EYDK arasında korelasyon yokken, HOMA-IR ile EYDK arasında pozitif, adiponektin düzeyleri arasında ise negatif korelasyon saptandı. Logistik regresyon analizinde, trigliserid, HDL-kolesterol düzeyleri, LH/FSH oranı EYDK'nın en güçlü belirleyicisi olurken, HOMA-IR'nin en güçlü belirleyicilerinin ise, tüm vücut yağsız doku, gövde yağsız doku, üst ön kol çevresi ve subskapular DKK olduğu saptandı. Sonuç olarak PKOS hastalarında EYDK ve CAYD'nun artmış olduğunu ve bu dokuların HOMA-IR ile ilişki halinde olduğunu saptamış olmamız, bu hastalarda aterosklerotik kardiyovasküler hastalık riskinin arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Epicardial and Other Body Adipose Tissue Components and Plasma Adiponectin Concentrations In Patients With Polycystic Ovary SyndromePolycystic ovary syndrome (PCOS) is characterized with chronic oligo/unovulations, hyperandrogenism and insulin resistance. Insulin resistance is mostly attributed to visseral and subcutaneous adipose tissue. Epicardial adipose tissue thickness (EATT) is in close relation with atherosclerotic coronary heart disease and its importance in PCOS is not determined yet. Thus, we aimed to clarify EATT in patients with PCOS and compare with healthy matched controls. In addition we searched whole body adipose tissue components and plasma adiponectin levels to clarify their relationship with EATT in patients with PCOS.Forty five patients with PCOS and 47 healthy controls were enrolled in the study after having their written consents. All subjects? skin fold thickness (SFT) were measured by calipper on abdomen, subscapular, biceps, triceps and upper arm circumference by meter. Whole body adipose tissue components were measured by using nine-line bioelectric impedance method. EATT was determined by echocardiography. Insulin resistance is calculated as HOMA-IR and plasma adiponectin levels were determined with ELISA radioimmunoassay.Mean EATT, SFT and HOMA-IR levels were significantly higher, while plasma adiponectin concentrations were significantly lower as expected in patients with PCOS than controls. There was no correlation between plasma adiponectin levels and EATT in subjects. HOMA-IR levels were in positive correlation with EATT and negative correlation with plasma adiponectin concentrations. Triglyceride levels, HDL-Cholesterol, LH/FSH ratio were most powerful determinants of EATT in logistic regression modeling. Whole body fat-free mass, trunk fat-free mass, upper arm circumference and subscapular SFT were most powerful determinants of HOMA-IR in logistic regression modeling. In result; EATT and SFT are increased in patients with PCOS in concordance with HOMA-IR level and these findings may reflect the increased risk for atherosclerotic cardiovascular disease in this particular patient group.