Tavşanlarda torakal sempatik sinire klipsle blokajın etkilerinin erken ve geç dönemde histopatolojik olarak araştırılması
Early and late period histopathological investigation of effects of clipping blockade of thoracic sympathetic nerve in rabbits
  1. Tez No: 311555
  2. Yazar: FATİH HİKMET CANDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET RAUF GÖRÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hiperhidroz benign bir hastalık olmasına karşın sosyal hayatı olumsuz etkiler ve hastaların tedavi arayışına girmelerine neden olur. Yapılan tedaviler, hastanın fiziksel semptomları üzerine olan pozitif etkileri yanında psikolojik olarak da hastayı olumlu etkiler. Tedavide tıbbi tedavi seçenekleri medikal tedaviler ve psikoterapi yöntemlerinden oluşan geniş bir yelpaze içindedir. Tıbbi tedaviler geçici çözümler getirmeleriyle beraber bazı yan etkileri de mevcuttur. Tıbbi tedavideki başarının kısa süreli olması ve cerrahi tedavinin yüksek başarı oranları sunmasıyla hastalar genellikle cerrahi tedaviye yönelmektedir.Cerrahi tedavide yüksek hasta memnuniyeti yanında yan etki olarak oluşabilen kompensatuar terleme ameliyat sonrası dönemde hasta memnuniyetini olumsuz yönde etkileyen en önemli faktördür.Hasta memnuniyetini artırabilmek için, cerrahi yöntemlerde yeni arayışlar ve mevcut yöntemlerde modifikasyonlar devam etmektedir. Son on yılda bu amaçla tedaviye giren klips uygulaması kompensatuar terlemeye getirdiği geri dönüşüm iddiası ile hızla popüler olmuştur. Ancak kompensatuar terlemedeki geri dönüşümün mekanizması halen bilinmemektedir. Kompensatuar terlemedeki geri dönüşüm mekanizması, araştırmacıların yorumları ve hastaların ifadelerine dayandırılmakta ve patolojik olarak desteklenmemektedir.Çalışmamızda 12 adet tavşan iki gruba ayrılarak sempatik sinir üzerine klips uygulandı. Birinci gruptaki tavşanlarda klipsin sempatik sinirde dejenerasyon oluşturduğu gösterildi. İkinci grupta ise iki günlük klips uygulaması ile dejenerasyon oluşturulan tavşanlardan klips çıkarılarak 45 gün takip edildi ve 45 gün sonunda sinirde rejenerasyon bulgusu araştırıldı. Çalışmamızın sonunda kompensatuar terlemenin geri dönüşüm mekanizmasında iddia edilen sinir rejenerasyonunun, 45 günlük takipler sonunda gözlenmediği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Hyperhidrosis negatively affects the life and makes the patients search for the therapy, despite it is a benign disease. The applied therapies affect the patients psychologically beside the positive effects on physical symptoms. For the therapy, medical therapy options, surgical therapies and psychotherapy are all available in a wide variety. Medical therapies provide some temporary solutions but also have some side effects. Since the success of medical therapy is temporary but the rate of surgical therapy success is high, patients generally choose the surgical one.Surgical therapy has a high patient satisfaction. However compensatory sweating ?as a side effect- is the most important factor which affects the postoperative patient satisfaction.New investigations and modifications on current methods are continuing on surgical methods to be able increase the patient satisfaction. The clip application which is used for 10 years has rapidly become popular with the thesis of bring-back. However the mechanism of bring-back in compensatory sweating is not known yet and based on the comments of investigators and patients statements and could not be supported pathologically.In our study, 12 rabbits were divided into 2 groups and clipping of sympathetic nerve was performed. Degeneration of sympathetic nerve was shown in first group. In the second group degeneration was provided with 2 day clipping of sympathetic nerve, later the clips were removed and the rabbits were followed for 45 days. After those 45 days any regeneration finding was investigated. At the end of our study, the nerve regeneration asserted in the bring-back mechanism of compensatory sweating was not observed after the 45 day follow-up.