Akciğer kanserli hastalarda serum ve bronş lavaj sıvısında anjiopoetin 2 düzeylerinin tanısal değeri ve evre ile ilişkisi
Diagnostic value of angiopoietin 2 (Ang 2) levels in serum and bronchial lavage fluids and relation with stage in patients having lung cancer.
- Tez No: 311554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAVER TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tümör dokusunun büyümesi, gelişmesi ve metastazı için anjiogenez gerekli bir basamaktır. Anjiopoetin 2 (Ang 2) kanser dokusundan eksprese edildiği gösterilmiş, tümör anjiogenezinde kritik öneme sahip bir büyüme faktörüdür. Çalışmamızda serum ve bronş lavajı sıvısında Ang 2 düzeylerinin akciğer kanseri evresi ile ilişkisini saptamayı amaçladık. Yeni akciğer kanseri tanısı konulan 35 (29 küçük hücreli dışı, 6 küçük hücreli) olgu ile 20 kanser dışı akciğer hastalığı olan kontrol olgusu çalışmaya dahil edildi. Serum ve bronş lavajı Ang 2 ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Serum Ang 2 düzeyi akciğer kanserli hastalarda (9.04 ± 17.42 ng/mL) kontrol grubuna (1.61 ± 2.86 ng/mL) göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p< 0.05). KHDAK hastalarda serum Ang 2 düzeyi ile tümör evresi ve metastaz varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p< 0.05). Serum Ang 2 düzeyleri ile ESH, LDH, ALT, AST, ALP ve CA19-9 arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is a necessary step for expansion, maturing and metastasis of tumor tissue. It was shown that ang 2 was expressed from lung tissue, which is an expansion factor having a critic importance in tumor angiogenesis. In our study we have aimed at determining relation lung stage with levels of angiopoetin 2 in serum and bronchial lavage fluids. In this study 35 cases newly diagnosed with lung cancer (29 non-small cell, 6 small cell) and 20 lung disease controls out of cancer were included. Serum and bronchial lavages were evaluated with the method of ELİSA. Serum Ang 2 levels in patients having lung cancer (9.04 ± 17.42 ng/mL) were significantly high diagnosed in respect of control group (1.61 ± 2.86 ng/mL) (p< 0.05).