Hashimoto tiroiditi olan hastalarda 6 aylık levotiroksin tedavisi öncesi ve sonrası kan lipid düzeyi karotis intima media kalınlığı ve ekokardiyografik bulgularının karşılaştırılması
Comparison of blood lipid level, carotis intima media thickness and ecocardiographic findings before and after levotiroksin treatment for six months in Hashimoto throiditis patients
- Tez No: 311566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ SÜLEYMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hashimoto tiroiditi tüm dünyada altı yaş sonrasında en sık görülen nonendemik guatr sebebidir. Subklinik hipotiroidi, serum serbest T3 (sT3) ve serbest T4 (sT4) normal aralıkta iken serum tiroid stimulan hormon (TSH) düzeylerinde artış olarak tanımlanır. Subklinik hipotiroidili hastaların tedavi alıp almayacakları tartışma konusudur. Erişkinlerde yapılan birçok çalışmada subklinik hipotroidide LT4 tedavisinin hipotiroidizm semptomları, serum lipid düzeyleri, karotis intima media kalınlığı (KIMK) ve kardiyak fonksiyonlar üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Yaptığımız çalışmada çocukluk yaş grubunda daha önce tanı almamış veya son altı ay içinde tedavi almayan subklinik hipotiroidili hastaların altı aylık LT4 tedavisi sonrası serum lipid düzeyleri, KIMK değişimi ve ekokardiyografik bulgularında değişim olup olmadığını saptamayı hedefledik.Çalışma grubunu ilk defa tanı konulan veya son altı aydır LT4 tedavisi almayan hashimoto tiroiditi ve subklinik hipotiroidili 20 hasta oluşturuldu. Hastaların hepsine LT4 tedavisi öncesi serum lipid seviyeleri, KIMK'larına bakıldı ve ekokardiyografi yapıldı.Hastaların 18'i kız (%90), 2'si erkek (%10); ortalama yaş 12,73±3,5 idi. Altı aylık LT4 tedavisi sonrası hastaların hepsinin TSH seviyeleri normal sınırlara geriledi, sT4 seviyelerinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Tedavi öncesi üç hastanın LDL-Kolesterol(LDL-K) değerleri normalin üst sınırındaydı, bu hastalara Step 1 diyet başlandı. Tedavi öncesi ortalama LDL-K düzeyleri 99,6±27,35 mg/dL iken replasman tedavisi sonrası 90,55±17,73 mg/dL (p=0,01)'e geriledi. Başlangıçta üç hastanın total kolesterol değeri yüksekti ve bu hastalara da Step 1 diyet başlandı. Tedavi öncesi ortalama total kolesterol değerleri 168,3±29,44 mg/dL, tedavi sonrası 152,5±16,44 mg/dL (p=0,04) bulundu. Serum trigliserid (TG) ve HDL-Kolesterol (HDL-K) değerlerinde tedavi öncesi ve sonrası fark saptanmadı. Yine altı aylık LT4 tedavisi öncesi ve sonrası KIMK'ları ölçülen hastaların arasında anlamlı bir fark bulunmadı (0,33±0,5'e 0,33±0,4; p>0,05). Ekokardiyografik bulgulardan sadece E/A oranında LT4 tedavisi sonrası düzelme oldu, diğer bulgularda anlamlı bir değişiklik saptanmadı.Biz bu çalışmamızda çocukluk çağında da LT4 tedavisiyle, subklinik hipotiroidili hastalarda lipid profillerinde düzelme sağlandığı, kardiyak fonksiyonlarda değişim olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Hashimoto thyroiditis is the most common nonendemic cause of guatr after 6 years worldwide. Subclinic hypothyroidism is defined as normal free serum T3 and free T4 levels while serum TSH levels are elavated. There is no consensus about treatment of subclinic hypothyroidism. In most studies in adults, LT4 treatment was showned to have benefical effects on hypothyroidism symtoms, carotis intima media thickness and cardiac functions. In our study we aimed to determine the change in serum lipid levels, carotis intima media thickness and ecocardiographic findings after 6 months of LT4 treatment in teenage subclinic hypothyroidism group who was not diagnosed before and who has not been treated since 6 months.The study group was composed of 20 patients of subclinic hypothyroidism who are first diagnosed and not on LT4 treatment since 6 months. Before LT4 treatment we measured serum lipid levels, performed ecocardiography and measured carotis intima media thickness.There was 18 (%90) girls, 2 boys (%10) in the study group and mean age was 12,73±3,5. Before treatment LDL colesterol level of 3 patients was at the upper limit of normal and we applied step 1 diet to these patients. Mean LDL cholesterol levels was 99,6±27,35 before treatment and reduced to 90,55±17,73 after treatment(p =0,01). At the beginning cholesterol levels of 3 patients was high and we started step 1 diet to these patients. Mean total cholesterol level before treatment was 168,3±29,44,after treatment it was found 152,5±16,44 (p=0,04 ). We couldn?t find any difference in serum triglyceride and HDL levels before and after treatment. Also there was no difference in carotis intima media thickness of patients, before and after six months of LT4 treatment(0,33±0,5, 0,33±0,4;(P>0,05). There was improvement only in E/A of ecocardiographic parameters after LT4 treatment with no significant difference in other parameters.Conclusion of this study is that we can repair lipid profile and change cardiac functions in patients with subclinic hypothyroidism by LT4 treatment in teenage period.