Endometriyal patolojilerin tespitinde invitro toluidine mavisi uygulamasının tanıya etkisi
Invitro toluidine blue application in the diagnosis of endometriyal pathologies
- Tez No: 311586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Toluidine mavisi tolonium klorürden oluşan vital bir boyadır. Bu çalışmanın amacı, endometriyal patolojilerin (premalign ve malign) tespitinde Toluidine mavisinin kullanılabilirliğini araştırmaktır. Histerektomi planlanan 106 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma ve kontrol grupları, 53'er hastadan oluşturuldu, operasyon öncesi endometriyal biyopsi ile tanı alan, 12 kompleks atipili, 14 basit endometriyal hiperplazili ve 27 endometriyum kanseri vakasına Tip 1 histerektomi operasyonu uygulandı. Kontrol grubu (n: 53) leiomyom tanısı ile ameliyat edilen hastalardan planlandı. Kontrol grubuna da preoperatif endometriyal örnekleme yapılmış ve tüm vakalar neoplastik olmayan endometriyum olarak rapor edilmişti. Toluidine mavisi GATA Biyokimya Anabilim Dalı'da %1 tolonyum klorür ile hazırlanmıştır. Histerektominin tamamlanmasının ardından, materyallere intraoperatif frozen prosedürü uygulanmadan önce Toluidine mavisi ile boyama yapıldı. Endometriyal patolojilerin tespitinde, Toluidine mavisi sensitivitesi %100, spesifitesi %94 olarak saptandı. Tanı testi olarak, endometriyumun toluidine mavisi ile boyanması sonucunda, pozitif prediktif değeri %100, negatif prediktif değeri %87 idi. Pozitif LR: 18, 6 (95%CI 6, 20-56, 12) Çalışmamızda, Toluidine mavisinin; endometriyal malignite şüphesi varsa, yüksek sensitivitesi ile güvenilir ve yeni bir teknik olarak, frozen prosedüründe endometriyal lezyonun tespitinde kullanılabileceğini gösterdik. Buna ek olarak vital boyaları kullanalarak yapılan Ofis histeroskopi (Chromohysteroscopy) uygulamalarında kullanımının başlaması ile endometriyal atipinin tespitinde faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Toluidine blue is a vital liquid dye composed of tolonium chloride. The aim of this study was to assess the usefulness of toluidine blue staining in the evaluation of endometriyal premalign or malign lesions especially in locating the sampling area during a frozen section procedure. A total of 106 patients were enrolled in the study who were planned to have hysterectomy. The study group was consisted of 53 patients, of whom, 14 of them were operated due to simple endometrial hyperplasia, 12 of them due to endometrial hyperplasia with complex atypia and 27 of them due to endometrial cancer confirmed by preoperative hysteroscopic biopsies. The control group (n: 53) was formed with patients who were operated with a diagnosis of leiomyoma. The preoperative endometriyal samplings of the control group were all reported as non-neoplastic endometriyum. Toluidine blue dye was prepared with 1%tolonium chloride solution, in our Biochemistry Department. Following the completion of hysterectomies, all uterine specimens were stained with toluidine blue, immediately at the operation room, than sent to frozen section procedure. The sensitivity of toluidine blue in the determination of endometrial pathologies was 100%with a specifity of 94%. The positive predictive value of toluidine blue in the staining of endometrium as a diagnostic test was 94%with a negative predictive value of 100%. Positive LR: 18, 6 (95%CI 6, 20-56, 12). Our preliminary results showed that toluidine blue staining of endometrium is a reliable, new technique and may be used in frozen section procedure with high sensitivity if an uterine malignancy is suspected. In addition its use in office hysteroscopy (Chromohysteroscopy) will be an important step in the evaluation of endometrial pathologies where will be introduced in further trials.