Koroner arter hastalarında sistatin c düzeyi ve koroner ateroskleroz ile ilişkisi
Cystatin c level in patients with coronary artery disease and relationship with coronary atherosclerosis
- Tez No: 311587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH), kalbin beslenmesini ve pompa fonksiyonunu yerine getirmesi için gerekli olan kanı sağlayan koroner arterlerin bu işlevlerini yitirmesi sonucu oluşan iskemi kaynaklı ortaya çıkan hastalıktır. GFR hesaplamasında kullanılan endojen bir belirteç olan sistatin C'nin KAH varlığını, ciddiyetini ve ileri dönük kardiyovasküler olayları saptamada faydalı olacağı belirtilmektedir. Araştırmamızın amacı normal glisemi düzeyleri ve böbrek fonksiyonlarına sahip hastalarda; anjiografi sonuçlarına göre KAH varlığı, ciddiyeti, tutulan damar sayısı ile sistatin-C düzeylerini belirlemek; bu parametreler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Araştırmamız GATA Kardiyoloji AD.'da Haziran 2010 ? Haziran 2011 tarihleri arasında KAH şüphesi ile elektif şartlarda koroner anjiyografi işlemi geçiren 88 hasta üzerinde yapıldı. Hasta örneklemi oluşturulurken, glukoz metabolizması bozuklukları, böbrek yetmezliği ve tiroid disfonksiyonu durumları serum sistatin C seviyelerini etkilediği için araştırma dışı bırakıldı. Hastalar anjiografi sonuçlarına göre KAH yönünden sağlam olanlar, ?%50 koroner tutulum olanlar ve
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronary Artery Disease (CAD) is an ischemic originated disease occured with dysfunction of coronary arteries which supply necessary blood for heart pump function and nutrition. It?s indicated that cystatin C, used as an endogenic marker for measurement of GFR, could be usefull for determining the presence and severity of CAD, prospective cardiovascular events. Aim of our study is to ascertain presence and severity of CAD, involvement number of coronary artery, cystatin C levels and to investigate whether there is a significant relationship between these parameters.Materials and Methods: 88 patients with suspicious of CAD underwent elective coronary angiography in GMMA Department of Cardiology between 2010 July-2011 July were enrolled to the study. Creating patient sample glucose metabolism disorders, kidney failure and thyroid dysfunctions were excluded from study because of these conditions? effect of serum cystatin C levels. According to the results of angiographies, patients were divided into 3 groups as healthy, ? 50% involvement in coronaries and < 50% involvement in coronaries. In 3 group patients, cystatin C values were examined in terms of presence and severity of CAD and number of involved vessels.Results: Mean age of patients was 51,73±9,21. Patients in study were 80.7% (n=71) male, 19.3% (n=17) female. When patients were evaluated in terms of cystatin C levels based on the CAD presence; cystatin C levels were 1334.86±93.45 in CAD (-) group, 836.49±411.29 in CAD (+) group.