Ratlarda oluşturulan yumuşak doku travma modelinde, hiperbarik oksijen ve ozon uygulamalarının doku iyileşmesi üzerine etkinliği: deneysel çalışma
Effectiveness of hyperbaric oxygen and ozone applications in tissue, healing at generated soft tissue trauma model of rats: an experimental study
  1. Tez No: 311621
  2. Yazar: ALİ OSMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERKAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ratlarda Oluşturulan Yumuşak Doku Travma Modelinde, Hiperbarik Oksijen ve Ozon Uygulamalarının Doku İyileşmesi Üzerine Etkinliği: Deneysel Çalışma, GATA Acil Tıp Anabilim Dalı'nda Yapılan Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara-2011Yumuşak doku travmaları bir çeşit akut travmatik iskemidir. İskeminin sebebi, büyük damarların kesilmesi veya ezilmesi, staz veya oklüzyona sekonder olarak mikro dolaşımdaki azalmadır. Hiperbarik Oksijen (HBO) ve ozon tedavisinin her ikiside sonuç olarak doku parsiyel oksijen basıncını arttırır. Dolayısıyla travmayla ortaya çıkan ödem, inflamasyon ve iskemiye, HBO ve ozonun olumlu etkileri olacağı düşünüldü. Bu amaçla toplam 63 yetişkin erkek Sprague-Dawley türü sıçanın her birine başlangıçta yumuşak doku travması (YDT) uygulanmış sonrasında bir kısmına ozon, bir kısmına HBO tedavi prosedürü uygulanmıştır. Prosedürler bitiminde doku ve kan örnekleri alınan hayvanlarda, doku oksidatif stres düzeyini tespitte doku LPO düzeyleri, antioksidan sistemin işlerliğini tespitte doku SOD ve GSH-Px enzim düzeyleri, histopatolojik olarak, inflamasyon ve ödemin tespitinde rutin hematoksilen-eozin boyaması kullanıldı. Ayrıca oksijen konsantrasyonu arttığında azalan HIF1 aktivitesine, anti-inflamatuvar etkilerinin olduğu gösterilen HO-1 aktivitesine, travmadan hemen sonra artan iNOS aktiviteleri de çalışmamızda tespit edildi.Sonuç olarak, HBO ve ozon gruplarında LPO, iNOS düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı azalma tesbit ettik. Bu sonuçlarla uyumlu olarak; histopatolojik incelemede de kontrol grubuna kıyasla HBO ve ozon gruplarında inflamasyonda anlamlı bir azalma ve her üç grupta ödemde anlamlı düşme mevcuttu. YDT'larında, HBO ve ozon tedavisinin çalışmamızdaki biyokimyasal ve histopatolojik bulgulara göre faydalı etkilerinin olduğu değerlendirilmektedir. Konuyla ilgili klinik çalışmaların yapılması etkilerinin daha iyi irdelenmesi adına faydalı olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of Hyperbaric Oxygen and Ozone Applications in Tissue, Healing at Generated Soft Tissue Trauma Model of Rats: An Experimental Study, Specialty in Medicine Thesis in the Department of Emergency Medicine, GATA, Ankara-2011Soft tissue trauma is a kind of acute traumatic ischemia. Cutting or crushing of the great vessels, stasis or occlusion secondary to a decrease in micro-circulation are the reasons of ischemia. Finally both of the hiperbaric oxygen (HBO) and ozone therapy increase the tissue partial oxygen pressure. Therefore, we thought that edema, inflammation and ischemia caused by the trauma could be affected positively by HBO and ozone therapy. Soft tissue trauma was generated on the total of 63 adult male Sprague-Dawley rats. Subsequently rats were divided into 2 groups. First group was treated with ozone and the other one was treated with HBO. Tissue and blood samples were taken at the end of the procedures. Tissue LPO levels were detected to show the level of oxidative stress. Tissue SOD and GSH-Px enzyme levels were detected to reveal the functioning of antioxidant system. Hematoxylin-eosin staining was used to determine the inflammation and edema histopathologically. We also detected the HIF 1 activity which decreases when the oxygen concentration increases, the HO-1 activity which has anti-inflammatory effects and INOS activity which increase in any kind of acute traumas.Eventually we have determined statistically significant reduction in the levels of INOS and LPO in both HBO and ozone groups. Significant decrease of inflammation were detected on both ozone and HBO groups compared with control groups and significant decrease in edema was detected in all three groups as compatible with results above. We think that HBO and ozone therapy have beneficial effects on biochemical and histopathological findings. Related clinical trials would be helpful to reveal the effects.