Karbonmonoksit zehirlenmelerinde tedavi öncesi ve sonrası neopterin, homosistein ve asimetrik dimetilarjinin (ADMA) seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of levels of neopterin, homocysteine and asymmetric dimethylarginine before and after treatment in carbon monoxide intoxication
  1. Tez No: 311620
  2. Yazar: YUSUF EMRAH EYİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YAMANEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, karbonmonoksit (CO) zehirlenmesinde hiperbarik oksijen ve normobarik oksijen tedavileri sonrası neopterin, homosistein ve asimetrik dimetilarjinin (ADMA) seviyelerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 20 olgu hiperbarik oksijen ve 20 olgu da normobarik oksijen tedavi grubu olmak üzere toplam 40 olgu dâhil edildi. Olguların demografik verileri, yakınma ve muayene bulguları, geliş ve tedavi sonrası COHb düzeyleri kaydedildi. Hastalardan geliş, tedavi sonrası ve 1. ayda kan örnekleri alındı. Örneklerden neopterin, homosistein ve ADMA düzeyleri çalışıldı. Elde edilen veriler karşılaştırıldı. Geliş ve 6.saat ortalama neopterin düzeyleri sırasıyla HBO grubunda 18,16±4,02 ve 13,38±3,27; NBO grubunda 15,97±4,58 ve 14,08±4,69 idi. Geliş ve 6.saat ortalama ADMA düzeyleri sırasıyla HBO grubunda 1,51±0,32 ve 1,47±0,40; NBO grubunda 1,30±0,46 ve 1,34±0,43 idi. Kontrol grubunda ortalama neopterin ve ADMA düzeyleri sırasıyla 9,30±1,63 ve 0,54±0,14 idi. Her iki tedavi grubunda da geliş ADMA ve neopterin düzeyleri kontrol dönemine göre anlamlı düzeyde yüksekti. Homosistein geliş, 6 saat ve bir ay sonraki değerleri arasında ilişki saptanmadı. Çalışma sonucunda CO zehirlenmeli hastalarda ADMA ve neopterin seviyelerinin yükseldiği, bu değerlerin özellikle HBOT ile düştüğü saptandı. Homosistein seviyelerinin ise CO zehirlenmesinden etkilenmediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the levels of neopterin, homocysteine, asymmetric dimethylarginine (ADMA) measured both before and after hyperbaric and normobaric oxygen therapy carried out on patients with a diagnosis of carbon monoxide intoxication. 20 of patients underwent Normobaric Oxygen Therapy (NBOT) and the other 20 underwent Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT), totally 40 patients were enrolled in the study. Demographic data, complaints and physical findings, level of COHb both before and after treatment were recorded. Blood samples collected both before and after treatment and a month later were analyzed for level of neopterin, homocysteine and ADMA. All data were statistically analyzed. In HBOT group and NBOT group, neopterin levels measured before and 6 hours after treatment were 18,16±4,02 and 13,38±3,27; 15,97±4,58 and 14,08±4,69, respectively. In HBOT group and NBOT group, ADMA levels measured before and 6 hours after treatment were 1,51±0,32 and 1,47±0,40; 1,30±0,46 and 1,34±0,43, respectively. In control group, levels of neopterin and ADMA were 9,30±1,63 and 0,54±0,14, respectively. In both treatment groups, levels of neopterin and ADMA were significantly higher than control group. No relationship was found between homocysteine levels during admission, on sixth hour of admission and of a month later admission. According to results of our study, levels of ADMA and neopterin were elevated in patients exposed to CO; after HBOT these level were decreased. However, level of homocysteine is not affected by CO intoxication.