Akut ürtiker atağı ile acil servise başvuran hastaların atakta ve ataklar arasında neopterin, homosistein ve asimetrik dimetilarjinin (ADMA) seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of levels of neopterin, homocysteine and ADMA measured during and after the urticaria attack on patients with a diagnosis of urticaria at the emergency department
  1. Tez No: 311622
  2. Yazar: SALİM KEMAL TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YAMANEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ürtiker deriden kabarık, eritemli, ödemli, genellikle kaşıntılı dermisin yüzeyel kısmını tutan, değişik büyüklüklerde papül ve plaklarla karakterize vasküler bir cilt reaksiyonudur. Neopterin immün sistemin aktivasyon derecesini gösteren belirteçlerden biri olarak kabul edilmektedir. Homosistein ve ADMA ise genel olarak vasküler rezistansın arttığı durumlarda bir belirteç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada immün sistemin aşırı bir cevabı olarak da tanımlanabilen ve patogenezinde vasküler rezistansta değişikliklerin olduğu ürtiker ile neopterin, homosistein ve ADMA seviyeleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Prospektif tanımlayıcı nitelikte planlanan bu çalışmaya acil serviste ürtiker tanısı konulan olgular dâhil edildi. Olgulara ait demografik veriler ve hastalık özellikleri ile atak sırasındaki ve atak sonrasındaki neopterin, homosistein, ADMA seviyeleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Atak ve sonrası dönemde neopterin ortalama değerleri sırasıyla 11,63±5,15 nmol/L, 9,27±1,61 nmol/L olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,05). Çalışma bulgularına göre neopterin düzeylerindeki anlamlı farklılık akut ürtiker olgularında bu parametrenin yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Homosistein düzeyleri ile akut ürtiker arasındaki ilişki belirsizlikler içermektedir. ADMA seviyeleri ile ürtiker arasında ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Urticaria is a vascular skin reaction characterized with papules and plaques. The lesions involve dermis and are erythematous, edematous and generally itchy. Neopterin is accepted as an immunologic marker and an indicator of activation of the immune system. On the other hand, homocysteine and ADMA is a marker of increased vascular resistance. Alteration in vascular resistance has a role in the pathogenesis of urticaria and the aim of this study is to determine the relationship between urticaria and neopterin, homocysteine and ADMA. The study is designed as a prospective descriptive study and patients with a diagnosis of urticaria at the emergency department were included in the study. Demographic data, characteristics of the disease were recorded. Neopterin, homocysteine and ADMA levels were measured from the blood samples collected both during and after urticaria attack. All data were statistically analyzed. Neopterin levels measured during and after urticaria attack were 11,63±5,15 nmol/L and 9,27±1,61 nmol/L, respectively. The difference was statistically significant (p0,05). According to results of our study, neopterin levels can be used as a useful parameter in acute urticaria. The relationship between homocysteine levels and acute urticaria is obscure and further studies are needed. However, no relation was found between ADMA and urticaria.