Eksentrik ve konsentrik kas kasılmasında oksijen tüketimi
Oxygen consumption during eccentric and concentric muscle contraction
- Tez No: 31165
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada 14 aktif deneğin (yaş, 23.5 ± 2.13; boy, 175.23 ± 5.73; vücut ağırlığı, 69.03 ± 5.29; yağsız vücut kitlesi, 64.27 ± 4.79; yağ %, 6.85 ± 1.43) koşu bandında + %10 (ağırlıklı olarak konsentrik kasılma), - %10 (ağırlıklı olarak eksentrik kasılma) ve %0(konsentrik ve eksentrik kasılma) eğimde 4 km/s ve 6 km/s yürüyüş ve 8 km/s ve 10 km/s koşu hızlarında metabolik cevapları ve alt ekstremite kaslarından m. gastrocnemıus(GAST) ve m. vastus lateralis'in motor ünite aktivasyonları integre elektromyografi şeklinde incelenmiştir. Yürüyüş ve koşu hızlarında V02'nin absolut değerleri(ml/dk) - %10 eğimde, + %10 ve %0 eğimden istatistiksel olarak önemli derecede daha düşüktür(p.05). Her üç eğimde değişik iş yüklerindeki KAH cevaplarına ait sonuçlar V02 sonuçlarına paraleldir. Solunum frekansı(fV) tüm hızlarda + %10 > - %10 > %0 şeklinde bulunmuştur. Bununla beraber 4 km/s hızda fV değişimleri anlamlı değildir(p>.05). Tidal volüm cevaplan + %10 eğimde yürüyüş ve koşu egzersizlerinde - %10 ve %0 eden önemli derecede yüksektir(p.05). Her iki eğimde tüm hızlardaki IEMG potansiyelleri %0 eğimden yüksektir. Bununla beraber bu farklar + %10 ve %0 arasında tüm hızlarda, - %10 ve %0 arasında 4, 6, ve 10 km/s hızlarda anlamlı(p.05). Adım frekansı - %10 eğimde + %10 eğime göre anlamlı derecede düşüktür(p.05).
Özet (Çeviri)
14 active male subjects (age, 23.5 ±2.13; height, 175.23 ± 5.73; body weight, 69.03 ± 5.29; fat free mass, 64.27 ± 4.79; fat %, 6.85 ± 1.43) were tested on + 1 0%(concentric work), - 10% (eccentric work), and 0 % (concentric and eccentric work) levels at 4 km/h and 6 km/h walking, and 8 km/h and 10 km/h running velocities for metabolic responses. At the mean time for the same working modes motor unit activation levels were measured by integrated electromyograpy(IEMG) of the gastrocnemius(GAST) and vastus lateralis(VL) muscles of the lower leg. - 10% level the absolute values(ml/kg), of V02 are lower than + 10% and 0% levels at all walking and running velocities (p.05). Working at all walking and running velocities, - 10% level values in HR are significantly higher than 0% and + 10% levels values(p - 10% > %0. However at 4 km/h valking velocity, the difference between the levels are not significant (p>.05) tidal volume responses for walking and running at different velocities are significantly higher at pozitive level, compare to negative and horizontal levels(p.05). At + 10% and - 10% levels VL IEMG readings in walking and running velocities are higher compare to 0% level readings. However, IEMG readings difference between + 10% and 0 % levels at all velocities in walking and running are significantly different (p.05). Stride frequency at - 1 0% level showed significantly lower values compared to + 1 0% level at all walking and running velocities (p.05).