Computer aided design of steel frames
  1. Tez No: 3761
  2. Yazar: KAYA MENTEŞEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalınmada, bilgisayar destekli, çelik yapı tasarımları incelenmiş ve geliştirilmiştir. Bilgisayar programların çelik yapı tasarımlarımdaki uygulamalarını gerebilmek için iki farklı bina ele alınıp çözümleri yapılmıştır. Binaların tasarımında kullanılmak için üç ayrı program üzerinde çalışılmış ve kullanılmıştır: İlk program, yanal yüke karşı desteklenmemiş çelik çerçevelerin ön tasarımını yapıp, çerçevedeki elemanların yaklaşık kesit boyutlandırmasını yapmak için hazırlanmıştır. İkinci bilgisayar programı, Lehigh Üniversitesinde hazırlanan UBFR (yanal yüke karşı desteklenmemiş çerçeveler) isimli programdır. Bu program, Boğaziçi Üniversitesindeki Control Data Corporation Cyber Bystem'e uyarlanmıştır. Birinci programın çalıştırılmasıyla elde edilen kesit boyutlandırmaları, bu programda girdi olarak kullanılıp, binalarin çeşitli çökme mekanizmaları bulunmuştur. Elde edilen sonuçların daha önceki çalismalarla karşılaştırması yapılmıştır. Son olarak, binaların yanal yüke karşı eksantrik ve konsantrik destekleri, hazırlanan üçüncü programla incelenmiş ve iki durum karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The computer aided design of the steel structures have been investigated, developed and improved in this study. Two different buildings have been considered to examine the application of the computer programs in design. In the design of these buildings, three computer programs have been used: The first program has been prepared to make a preliminary design of unbraced steel frames and determine a list of appropriate member sizes. The second program named UBFR (Unbraced Frame) was developed at Lehigh Universitg. This program was implemented to Control Data Corporation Cyber System at Boğaziçi Universitg. Using the member sizes determined through the execution of the first program as input data, different failure mechanisms of both buildings were determined via UBFR. The final results were compared with the previous studies. Finally, by using the third program developed for elastic analysis of the frames, both buildings were analysed for prorer eccentric and concentric K bracings and the results were compared.