Endometrial patolojilerin tespitinde histeroskopi eşliğinde biyopsi ile dilatasyon küretajın etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparision of the effectiveness biopsy combined with hysteroscopy and D&C for the detection of endometriyal pathologies
  1. Tez No: 311662
  2. Yazar: HÜSEYİN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT CEMAL YENEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Kadınların yaklaşık %33'ünden fazlası, jinekoloji kliniklerine anormal uterin kanama nedeni ile başvurmaktadır. Diagnostik histeroskopi ile kombine edilmiş biopsi bugün anormal uterin kanamalı hastaların tanısında önemli yer tutmaktadır. Endometrial patolojilerin tanısında kadın doğum pratiğinde çok sık kullanılan bir diğer yöntemde Dilatasyon ve Küretajdır. Bu çalışmanın amacı Endometrial patolojilerin tanısında önemli yer tutan Histeroskopi eşliğinde biopsi ile Dilatasyon ve Küretajın etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır.Materyal Metod: Çalışmamız Aralık 2010 ? Temmuz 2011 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yapılmıştır. Prospektif çalışmamızda , kliniğimize başvuran ve yapılan muayenelerinde endometrial patoloji düşünülen 83 hastaya histeroskopi ve dilatasyon küretaj uygulanmış ve her iki yöntemle edilen histopatolojik sonuçlar karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizde SPSS 15.O ve Microsoft Excel 2003 kullanılmıştır.Bulgular: Histopatolojik sonuçların dağılımı: 40 (%48) ile en sık saptanan patoloji endometrial polip, 11 (%13) Endometrial hiperplazi, 4 (%4.8) endometrium kanseri, 4 (%4.8) submüköz myom ,24 (%28.9) normal endometrial doku şeklinde idi. Histeroskopi eşliğinde biopsinin endometrial patolojileri saptamada sensitivite, spesifisite, pozitif prediktif ve negatif prediktif değerleri sırasıyla %90.1, %100, %100, %78.5 bulunmuştur. Dilatasyon küretaj için bu değerler sırasıyla %67.2, %34.9, %100, %52.3 bulunmuştur.Sonuç : Endometrial polip ve submüköz myom gibi lokal lezyonlarda histeroskopi eşliğinde biopsi Dilatasyon ve küretaja üstün bulunmuştur. Buna karşın Endometrial hiperplazi ve endometrıum kanseri gibi diffüz lezyonlarda dilatasyon ve küretajın etkinliği daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak endometrial patolojilerin tespitinde hiçbir yöntem tek başına yeterli değildir. Bu yöntemlerin kombine kullanımının tanı ve tedavi açısından bize daha doğru bilgiler sunacağı kanaatindeyiz
Özet (Çeviri)
Objective: Approximately more than 33% of women refer to gynecology clinics with the reason of abnormal uterine bleeding. Today, biopsy combined with diagnostic hysteroscopy occupies an important place in the diagnosis of patients with abnormal uterine bleeding. Other commonly used method in gynecology practices to diagnose endometrial pathologies is dilatation and curettages. The purpose of this study is mainly to compare the effectiveness of biopsy combined hysteroscopy and D&C in the diagnosis of endometrial pathologies.Methodology: Our study took place in the Department of Obstetrics and Gynecology of Gülhane Military Medical Academy in between December 2010 and July 2011. In our prospective study, histopathological results of both biopsy combined with hysteroscopy and D&C applied to 83 patients admitted to our clinic were examined and compared. For the statistical analysis 5.O SPSS and Microsoft Excel 2003 were used.Findings: Histopathological results were as follows: 40 patients (48%), the most frequent pathology of endometrial polyps; 11 patients (13%), endometrial hyperplasia; 4 patients (4.8%), endometrial cancer; 4 patients (4.8%), submucous myoma; 24 patients (28.9%), normal endometrial tissue. Sensitivity, specificity, positive and negative predictive values of biopsy combined with hysteroscopy for the pathology detection were found as 90.1%, 100%, 100% and 78.5% respectively. On the other hand, the corresponding values for dilatation curettages were found as %67.2, %34.9, %100, and % 52.3.Conclusion: Biopsy combined with hysteroscopy was considered to be superior to D&C for the local lesions such as endometrial polyps and submucous myoma.However, D&C was found more effective for diffuse lesions such as endometrial hyperplasia and endometrial cancer. As a result, none of the two methods of detecting endometrial pathologies is alone completely enough. We conclude that the use of these methods together will provide more accurate results for the diagnosis and treatment of endometrial pathologies.