Videolaringoskopi ile gerçekleştirilen endotrakeal entübasyon başarısının direk laringoskopi ile karşılaştırılması
Comparing the endotracheal intubation success with videolaryngoscopy versus direct laryngoscopy
- Tez No: 311663
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Videolaringoskoplar, minyatür video kameralar içeren uygulayıcıya glottisi indirek görüntüleme imkanı veren, yeni entübasyon araçlarıdır. Bu prospektif, randomize, klinik çalışmada videolaringoskop ile gerçekleştirilen endotrakeal entübasyon başarısını Cormack-Lehane laringoskopik sınıflaması, entübasyon süresi, deneme sayısı, entübasyon için ihtiyaç duyulan kolaylaştırıcı manevra ve komplikasyon görülme sıklığı bakımından direk laringoskopla karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya elektif cerrahi uygulanacak, 18-65 yaş arasında değişen, ASA I-II fizyolojik risk grubundaki 100 hasta dahil edildi. Hastalar rasgele 50'şerli iki gruba ayrıldı. Grup-A'da Macintosh blade'li laringoskop ve Grup-B'de C-mac videolaringoskopla entübe edilen hastaların Cormack-Lehane laringoskopik skoru, entübasyon süresi, entübasyon deneme sayısı, entübasyon için ihtiyaç duyulan kolaylaştırıcı manevralar ve entübasyona ait komplikasyonlar kaydedildi. Demografik veriler ve Sterno-Mental Mesafe hariç havayolu değerlendirme verileri gruplar arasında benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Videolaryngoscopes are new intubation devices including miniature video cameras which provide indirect view of the glottis for practicers In this prospective, randomized study, we aimed to compare endotracheal intubation success of videolaryngoscopy and direct laryngoscopy in the terms of cormack- lehane laryngoscopic classification, intubation time, number of attempts, facilitating manoeuvre for intubation and complications.Study was included 100 patients, ASA physical status I-II, from range of 18-65 years old, undergoing elective surgery. They were randomly divided in to two groups, each includes 50 patients. For Group-A: intubated by Macintosh laryngoscope and Group-B: intubated by videolaryngoscope Cormack- Lehane laryngoscopic classification, intubation time, number of attempts, facilitating manoeuvre for intubation and complications were recorded.Demographic data and except Sterno-Mental Distance airway evaluation data were same in each groups. Cormack- Lehane laryngoscopic scores of videolaryngoscopy group were significantly beter than direct laryngoscopy group (p0,05). Facilitating manoeuvre for intubation was used at least one time for 25 patients in videolaryngoscopy group while it was 17 for the direct laryngoscopy group.