Term ve preterm eylem olgularında fetal adrenal bezin değerlendirilmesi
Assessment of fetal adrenal gland in term and preterm cases
  1. Tez No: 311661
  2. Yazar: AŞKIN EVREN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Preterm doğum, modern tıp alanındaki gelişmelere karşın halen güncelliğini korumakta ve perinatal morbidite ve mortaliteye neden olan sorunların başında gelmektedir. Biz araştırma yaptığımız hasta grubu bulgularından faydalanarak term eylem olgularında ve etyolojik nedenler incelendiğinde fetüs için stres ortamı olan preterm doğum eylemi olgularında, fetal adrenal bezde fetal zone genişliğini değerlendirmeyi ve sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık.Materyal Metod: Çalışmamız 8 Şubat 2010-24 Haziran 2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Tekil gebeliği olan, preterm eylem klinik tanılarıyla kabul edilen, 29-36 gebelik haftaları arasındaki 29 preterm olgu ile karşılaştırma grubu olarak da kliniğimize termde, doğum yapmak amacıyla yatırılan 37-40 hafta aralığında ki 33 olgu alınmıştır. Her iki grubun demografik, klinik ve laboratuar bulgu özellikleri ile fetal adrenal bez genişlik değerlendirmesi SPSS 15.0 kullanılarak yapılmıştır.Bulgular: 29 (%46,7) preterm olguda parite, önceden preterm eylem öyküsü varlığı ve tokoliz tedavisi yönünden anlamlı sonuçlarla karşılaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite the recent progresses in modern medical science, preterm labor still preserves its actuality and may be described as one of the major factors leading to perinatal morbidity and mortality. Depending on the findings of the examined patient groups, in this study we have aimed at the assessment and the consequential comparison of fetal zone enlargement in the term labor cases and in the preterm labor cases forming a stress environment for fetus when etiological reasons are considered.Material and Method: This study has been conducted between 8 February 2010 and 24 June 2011. This study comprises of the comparison of 29 preterm cases between 29-36th gestational weeks, with 33 term cases between 37-40th gestational weeks having a singleton pregnancy. The demographic, clinical and laboratory findings and fetal adrenal zone enlargement assessment of the two groups have been performed by means of SPSS 15.0.Findings: The comparison between 29 preterm (46,7%) cases with 33 (53,3%) cases based on demographic, clinical and laboratory findings has provided significant results in terms of parity, previous preterm labor and tocolytic treatment.