Deneysel radyasyon proktiti oluşturulan sıçanların tedavisinde probiyotik ve 5-Aminosalisilik asit etkinliklerinin fekal biyobelirteçler yardımı ile değerlendirilmesi
The Efficacy of Probiotic and 5-Aminosalicylic Acid in the Treatment of Experimental Radiation Proctitis Via Fecal Biomarkers in Rats
- Tez No: 311688
- Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVHİ AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETDeneysel radyasyon proktiti oluşturulan sıçanların tedavisinde probiyotik ve 5-Aminosalisilik asit etkinliklerinin fekal biyobelirteçler yardımı ile değerlendirilmesiBu çalışmanın amacı probiyotik kullanımının radyasyon proktiti iyileşmesi üzerine etkisini ve radyasyon proktitinde uygulanan tedavinin takibinde fekal biyobelirteçlerin etkinliğini ortaya koymaktır.Çalışmada 32 adet dişi/erkek sıçan kullanıldı. Dört grup oluşturuldu. Birinci grupta (kontrol grubu) herhangi bir işlem yapılmadı. Radyasyon proktiti modeli oluşturulan diğer 3 gruptan ilkine tedavi verilmedi. İkincisine radyasyon sonrası 14 gün boyunca 5-ASA, son gruba ise radyasyon sonrası 14 gün boyunca probiyotik uygulandı. Denekler gün aşırı tartıldı. Yedi ve 14'üncü günlerde deneklerden fekal biyobelirteç ölçümleri için feçesler toplandı. Çalışmanın 14üncü gününde deneklerin rektumları laparatomi ile çıkarıldı. Sonuçlar makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirildi.Deneklerin kilo değişimleri değerlendirildiğinde, radyasyon verilip tedavi almayan grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede kilo kaybı mevcutken (p0,05). Radyasyon proktitinde uygulanan tedavinin etkinliğini göstermede fekal kalprotektinin fekal myeloperoksidaz ve fekal laktoferrine oranla daha etkili bir belirteç olduğunu saptandı.Araştırmamız sonucunda elde ettiğimiz veriler radyasyon proktiti oluşturulan sıçanların tedavisinde LGG'nin 5-ASA kadar etkin olduğunu, tedaviye olan yanıtın fekal kalprotektin düzeyleri ile güvenilir ve kolay bir şekilde takip edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Efficacy of Probiotic and 5-Aminosalicylic Acid in the Treatment of Experimental Radiation Proctitis Via Fecal Biomarkers in RatsThe aim of this study is to demonstrate the effect of probiotic use on the healing of radiation proctitis (RP) and the efficiency of fecal biomarkers at the follow-up of the treatment of the RP.A total of 32 male/female rats were stratified into 4 groups in this study. First group (control group) was not radiated. RP was constituted at the other 3 groups. Second group (RP) was not treated. Third group (RP+ASA) was treated with 5-ASA for 14 days after irradiation, and the last group (RP+LGG) was treated with LGG for 14 days after irradiation. Subjects were weighed every other day. Feces of the rats were collected at 7th and 14th day of the treatment for the measurement of the fecal biomarkers. Laparotomy was performed at the 14th day and rectums of the rats were resected.