Endo-Fill kök kanal dolgu maddesinin doku reaksiyonları, antimikrobiyal etkinliği ve apikal mikrosızıntısının elektrokimyasal olarak araştırılması
- Tez No: 31180
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETİKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Çalışmamızda“Endo - Fill”in endodontik tedavilerde kök kanal dolgu maddesi olarak kullanılabilirliği ; Histopatolo j ik, mikrobiyolojik ve elektrokimyasal yöntemlerle araştırılmıştır. Yapılan histolojik tetkiklerde Endo-Fill ' in biyolojik yönden uyumlu ve toksik tesiri olmadığı, dokular tarfmdan iyi tolore edildiği, buna karşın mikrobiyolojik çalışmalar sonucu ise antimikrobiyal etkinliği bulunmadığı belirlenmiştir. Endo-Fill,gutta-percha ile veya yalnız başına bir kanal dolgu maddesi olarak kullanılabilir ancak zaman içerisinde bir miktar apikal sızıntı gözlenebilir. -53-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the filling and sealing ability of Endo-Fill was evaluated with histopathologic, microbiologic and electrochemical methods. Endo-Fill is a biocompatable, non-toxic and tolerable material by the tissues. But microbiologicaly hasn't any anti-microbic efficiency. Endo-Fill may be used with or without gutta-percha as a root canal filling material but by the time some apical leakage may be seen.