Tam ve bölümlü protezlerde başarılı bir estetiğin sağlanmasında etkili olan faktörler
The Effective factors which establish succesful esthetic in complete and partial dentures
  1. Tez No: 31181
  2. Yazar: OLCAY ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET S. BEYLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Tam dişsiz veya dişlerinin büyük bir bölümünü kaybetmiş bireyler¬ de gerek dişsizliğin gerekse yaşlılığın doğal sonucu olan doku değişiklik¬ lerinden ötürü ağız içi ve çevre dokularda da pek çok değişiklikler ol¬ maktadır. Kaybedilen dişleri yapay bir apareyle hastasına iade etmeye ça¬ lışan hekim, aynı zamanda kaybolan yüz konturlarını da restore etmek durumundadır. Hekim yapay dişlerin seçimi ve yüz konturunun restorasyonu için gerekli bilgiyi normal ve tam dişli deneklerden oluşturulan veriler¬ den elde etmektedir. Ancak bu değerlerin toplumsal anatomik farklılıklar¬ dan dolayı her topluma göre değişkenlik gösterdiği gözardı edilmemelidir. Bu unsurlar göz önünde bulundurularak çalışmamızda, Türk Toplumu insanında dişlere ve yüz boyutlarına ait değerler ve orantısal ilişkileri ile yüz, diş ve kret şekli benzerlikleri incelenmiştir. Çalışmamız yaşlan 18-30 arasında olan tam dişli, görüntüsel olarak dengeli bir yüze sahip 65 kadın, 58 erkek denek üzerinde yapılmıştır. Deneklerden standardize edilmiş cephe ve profil fotoğrafları çekilmiş, ağız içi modelleri elde edilmiştir. Cephe fotoğrafı belli bir boyuta kadar büyütüldükten sonra scanner ile taranıp bilgisayara kaydedilmiştir. Fotoğ¬ raflar direkt ölçümlerden elde edilen oran ve bilgisayar programı vası¬ tasıyla gerçek büyüklüğüne getirilerek istenilen ölçümler yine bilgisa¬ yarda yapılmıştır. Profil fotoğrafları ölçümleri ise direkt olarak fotoğraf üzerinden yapılmıştır. Diş boyutları da modeller üzerinde ölçümler yapı¬ larak elde edilmiştir. Araştırmamızın sonuçlan Türk Toplumunda ; a) Beyaz ırkda yüz ve diş boyutlan arasında olduğu iddia edilen“Al¬ tın Oran”in pek çok boyut için geçerli olmadığını, 99 b) Protetik Dişhekimliğinde özellikle önemi olan dikey boyut ( Subna- sal - Çene ucu arası mesafe ) ile pek çok yüz boyutu arasında korelasyon olduğunu ve elde edilen bu oranların dikey boyut tespitinde güvenilir olarak kullanılabileceğini, c) Diş boyutları ile yüz boyutları ve diş boyutlarının birbirleriyle olan orantısal ilişkilerinin ; aynı zamanda profil görünüm kriterlerinin klasik kitaplardan veya farklı toplumlara ait araştırma sonuçlarından el de edilen değerlerden farklı sonuçlar verdiğini, d) Kesici papillanın üst ön dişlerin diziminde güvenilir bir başlangıç noktası olduğunu ve bu değerde de toplumumuza ait ortalamaların kulla nılmasının daha doğru sonuçlar vereceğini, e) Yüz diş ve kret şekli benzerliklerinde ; yüz profili ve diş profilinin ve yüz cephesi ile kret şeklinin benzer, diş cephesi ve yüz cephesi ile kret ve diş cephesi şekillerinin ise benzemez olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
There are many changes in the mouth and surrounding tissues of the totally and partially edentulous patients due to loss of teeth and age ing. The restoration of the teeth loss with prosthetic treatment must inc lude the restoration of the facial contours as well. The dentist receives the necessary information from the study of normal and fully dentate subjects, for the selection of artificial teeth and restoration of the facial contours. However, one has to bear in mind that, this information has shown many differences according to the anatomical changes for each population. In this study which takes these aspects into consideration, the simi larity of teeth and face dimensions with teeth and ridge shape in Tur kish population was investigated. We studied 65 women and 58 men who were between 18-30 years old, fully dentate and had normal face. We obtained face and profile photog- raps and intraoral impressions from the subjects with a standardized technique. Photographs taken from the face were enlarged, scanned in to computer and recorded. Then photographs were enlarged in the com puter until the life - size with the help of proportion which were obtained from the direct measurements of the subjects, and measurements were made by the computer. The measurements of the profile were made di rectly on the prints. Teeth dimensions were obtained directly from stone models. Results of this research in our population were shown as follows: A-“Golden proportion”which was asserted between face and tooth di mensions in the Caucasions, is not valid for many measurements in our 201 population. B- Vertical dimension (the distance between subnasal-gnation) had co- relation with many face measurements and some proportions were obtained from these correlations and these proportions can be used sa fely in determining the vertical dimension. C- The proportional relationships between tooth and face and among the teeth themselves dimensions were different from the classic text bo oks and the other researchs in different populations. D- Incisive papilla was a reliable starting point for upper front te eth set -up in full dentures and it was safer to use the proportion which belonged to our population. E - Concerning similarity between face shape,tooth shape and ridge shape ; Face profile-tooth profile and face shape-ridge shape had simila rities. Tooth shape-face shape and ridge shape - tooth shape did not have any similarities.