Öğretmen adaylarının sosyal ağ (Facebook) kullanımlarının incelenmesi
Analysis of social network (Facebook) uses of preservice teachers
- Tez No: 311800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının Facebook (FB) kullanım amaçları, FB eğitsel kullanım algıları, FB kullanım yoğunluğu, FB'nin akademik sürece etkisi, FB eğitsel kullanım amaçları ve sosyal ağları kullanımına yönelik görüşleri incelenmiştir. Ayrıca, geliştirilen modellerle 1) FB kullanım yoğunluğu ile FB genel kullanım amacı, FB kullanım süresi, FB kullanım sıklığı ve FB arkadaş sayısı 2) FB eğitsel kullanım amacı ile FB genel kullanım amacı, FB kullanım süresi, FB kullanım sıklığı, FB arkadaş sayısı ve genel not ortalaması arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Araştırmaya katılanlar, bir eğitim fakültesinde farklı branşlarda öğrenim gören, FB'ye üyeliği olan 1066 öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmada, öğretmen adaylarının, FB kullanım amaçları ve FB eğitsel kullanım algıları, FB kullanım yoğunluğu, FB'nin akademik sürece etkisi, FB eğitsel kullanım amaçları kullanıcı profillerine göre incelenmiş ve gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.Bu araştırmada, FB kullanım yoğunluğu modelini test etmek için; FB arkadaş sayısı, FB kullanım sıklığı, FB kullanım süresi ve FB genel kullanımı amacı ile FB yoğun kullanımı arasındaki yordayıcı ilişkiler yapısal eşitlik modellemesi ortaya konulmuştur. Geliştirilen modelde, FB yoğun kullanımı yaklaşık %50 oranında yordanmaktadır. Bu sonuç göstermektedir ki, FB kullanım sıklığı, FB kullanımsüresi, FB arkadaş sayısı ve FB genel kullanım amaçları hakkında bilgi sahibi olunduğunda bireylerin yoğun FB kullanımı büyük ölçüde anlaşılabilir.Ayrıca, FB eğitsel kullanım amacı ile FB genel kullanım amacı, FB kullanım süresi, FB kullanım sıklığı, FB arkadaş sayısı ve genel not ortalaması arasındaki ilişkiler, yapısal eşitlik modelleriyle incelenmiştir. Geliştirilen eğitsel FB kullanım modelinde, genel not ortalaması ile FB kullanım sıklığı arasında pozitif anlamlı bir ilişkinin olduğu, genel not ortalaması ile FB'de geçirilen süre ve FB'deki arkadaş sayısı arasında anlamlı olmasa da negatif bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Bu bulgular, daha başarılı öğrencilerin FB'yi daha sık kullandıklarını, FB'de daha az süre geçirdiklerini ve FB'de daha az arkadaşlarının olduğunu göstermektedir. Araştırmada ortaya konan model, FB arkadaş sayısının FB genel kullanım amacı ile pozitif yönlü bir ilişkisinin olduğunu göstermektedir. Bu ilişki FB'deki arkadaş sayısının artması ile FB genel kullanımının (günlük, sosyal, çalışmalara ilişkin kullanım) arttığını göstermektedir. Ayrıca, FB arkadaş sayısının FB eğitsel kullanımına dolaylı etkisi vardır.Öğretmen adaylarının sosyal ağları kullanımlarına yönelik sorulara verilen yanıtlardan ise kullanım amaçlarının, iletişim, gündem takibi, vakit geçirmek /eğlence, bilgi paylaşımı ve sosyalleşmek olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarına göre, sosyal ağları eğitsel kullanımları onlara iletişim, alanla ilgili bilgi paylaşımı, alanla ilgili yenilik takibi ve öğrencileri tanıma konularında fayda sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate preservice teachers? Facebook (FB) general usage, their perceptions of educational FB use, their intensive usage of FB, the academic effect of FB usage, educational purposes of FB and use their views on the use of social networks. In this study, two structural equation models have been tested to investigate educational usage of FB and intensity of FB use.In the first model, educational usage of FB (communication, collaboration and resource/material sharing) is explained by general use of FB (social relations, work-related, daily usage), GPA, frequency of FB use, time on FB and number of FB friends. In the second model, intensity of FB usage is explained by general use of FB (social relations, work-related, daily usage), frequency of FB use, time on FB and number of FB friends. Data have been collected from the preservice teachers have FB membership. The participants are 1066 teacher canditates from different undergraduate program.In the second model, the variance in the intensitve of FB usage is predicted approximately by 50%. This result shows that the frequency of FB use, FB usage time, number of friends and general purposes of FB helps to understand about the intensitive use of FB. In the model, educational usage of FB there is a significant relationship between GPA and frequency of FB use. Although there is not statistically significant there is a relationship with number of friends on FB. There isa negative correlation among these variables. and time in FB. These findings show that more successful students use FB more often, spend less time on FB and have less friends.