The effects of social networking on pre-service english teachers' metacognitive awareness and teaching practice
Sosyal iletişim ağlarının ingilizce öğretmeni adaylarındaki bilişötesi farkındalığa ve öğretmenlik uygulamalarına etkileri
- Tez No: 279670
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
It is the aim of this study to investigate the effects of the use of social networking on pre-service English teachers' metacognitive awareness and teaching practice. The study consisted of the pilot and the main study. The former was carried out with six student teachers from the ELT Department, Gazi University in the fall semester of the academic year 2009-2010. As for the latter, it was conducted with the eight pre-service English teachers from the same department chosen through convenience sampling method in the spring semester of the academic year 2009-2010. This main study took fourteen weeks to complete including the application of the inventory as a pre and a post-test.This study, which has mixed research design, comprised the pre-test-post-test experimental research without a control group. The quantitative data were gathered through the inventory (Metacognitive Awareness Inventory for Teachers-MAIT) modified by the researcher who made use of the Metacognitive Awareness Inventory (MAI), developed by Schraw and Dennison. The qualitative data, on the other hand, were collected through weekly reflections, peer-evaluation, stimulated recall sessions, and retrospective interviews. During the research study, the student teachers were asked to note down their personal input concerning their“ELT Methodology”class, and to take notes concerning their peers' teaching performances. The weekly personal reflections and peer- evaluations were uploaded on a social networking site, Facebook. The student teachers were recorded with their permission when they were doing their teaching demos. One day after student teachers' teaching demos, the stimulated recall sessions were conducted with them on the basis of the questions prepared and piloted earlier. By the end of the fourteen week, the Metacognitive Awareness Inventory for Teachers (MAIT) was administered to the eight student teachers as a post-test. After the inventory was administered, retrospective interviews were carried out with the student teachers to get a more detailed description of the improvement of their metacognitive awareness, and to get a clear understanding of whether the use of social networking developed student teachers' teaching practice.In relation to the first research question, the analysis of the (experimental) group in terms of pre-test and post-test findings revealed that the (experimental) group developed their teaching metacognitive awareness significantly after the treatment (p < 0.001, Mann-Whitney U =, 000, Z = - 2,521). However, this increase was observed in the regulation of cognition rather than the knowledge of cognition. The participants ended up being metacognitively more aware of their own actions in the planning, monitoring, and evaluating phases rather than developing their knowledge of cognition. As for the second research question, the student teachers' qualitative data showed that the reflections of pre-service English teachers in social networking improved their teaching practice.This has resulted in an increase in their awareness as an autonomous teacher with the capacity for autonomous learning in their future contexts. More broadly, the findings displayed that the student teachers enjoyed a lot of opportunities to increase their metacognitive awareness for their own autonomy thanks to the reflection tools that enable them to practice autonomous skills.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı, sosyal iletişim ağlarının İngilizce Öğretmeni adaylarındaki bilişötesi farkındalıklarına ve öğretmen uygulamalarına etkilerini araştırmaktır. Çalışma, pilot ve asıl olmak üzere iki araştırma evresinden oluşmaktadır. Pilot çalışma, 2009-2010 Öğretim Yılı güz döneminde, Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Anabilim Dalı?nda okuyan altı öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Asıl çalışma evresindeyse, araştırma grubunu, 2009-2010 Öğretim Yılı bahar döneminde yine aynı anabilim dalında okuyan ve uygunluk örnekleme yöntemi (convenience sampling method) ile belirlenen sekiz öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma, araştırma grubuna ön ve son testin uygulanması ile birlikte toplam on dört hafta sürmüştür.Karma araştırma modelinin kullanıldığı bu çalışmada, kontrol grubu olmayan öntest-sontest yöntemi uygulanmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak Schraw ve Dennison'ın geliştirdiği Bilişötesi Farkındalık Ölçeği?nden yararlanılarak uyarlanan Öğretmenin Bilişötesi Farkındalık Ölçeği (ÖBFÖ) kullanılmıştır. Nitel veriler ise, öğretmen adaylarının haftalık yansıtmalı yorumları, akranlarının değerlendirmeleri, öğretmen adaylarıyla ölçek maddelerine ilişkin uygulama sonrası görüşmeleri (retrospective interviews) ve uyarıcılarla hatırlama seansları (stimulated recall sessions) ile elde edilmiştir. Araştırma süresince öğretmen adaylarından takip etmekte oldukları“Özel Öğretim Yöntemleri”dersine ilişkin kişisel kazanımlarını ve akranlarının öğretmenlik uygulamalarına yönelik notlarını yazmaları istenmiştir. Bu yorumlar ve değerlendirmeler, yapılan çalışma çerçevesinde özel olarak açılan Facebook isimli sosyal iletişim ağ ortamına düzenli olarak yüklenmiştir. Ayrıca, adayların öğretmenlik uygulamaları, gerekli izinler alınarak kamera ile kayıt altına alınmıştır. Yapılan uygulamadan bir gün sonra, daha önceden hazırlanan ve pilot uygulaması yapılan sorular ışığında uyarıcılarla hatırlama seansları (stimulated recall sessions) gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın on dördüncü haftasında, Öğretmenin Bilişötesi Farkındalık Ölçeği (ÖBFÖ) sekiz öğretmen adayına son-test olarak bir kere daha uygulanmıştır. Ölçeğin uygulanmasından sonra, öğretmen adaylarının bilişötesi farkındalık düzeylerindeki artışı daha detaylı bir şekilde incelemek ve ilgili sosyal iletişim ağ ortamındaki paylaşımların adayların öğretmenlik uygulamalarını geliştirip geliştirmediğini anlamak için ölçek maddelerine ilişkin uygulama sonrası görüşmeler (retrospective interviews) yapılmıştır.Bulgulara göre, birinci araştırma sorusuyla elde edilen cevaplar doğrultusunda, araştırma grubuyla ilgili öntest-sontest bağlamındaki değerlendirmeler, grubun uygulama neticesinde öğretmenliklerine yönelik bilişötesi farkındalıklarını anlamlı bir şekilde artırdığını ortaya koymaktadır (p < 0.001, Mann-Whitney U =, 000, Z = - 2,521). Ancak, bu gelişme bilgi bilinci (knowledge of cognition) şeklinde değil, daha çok bilginin uygulanması (regulation of cognition) şeklinde ortaya çıkmıştır. Öğretmen adayları, bilgi bilinçlerine ek olarak, bilginin uygulanma aşamaları olan planlama, gözlemleme ve değerlendirme safhalarında, öğretmenlik süreçlerine yönelik belirgin bir farkındalık kazanmıştır. İkinci araştırma sorusu bulguları ise, sosyal iletişim ağ ortamında yapılan yansıtmacı yorumların öğretmen adaylarının uygulamalarını geliştirdiğini ortaya koymuştur.Sonuç olarak elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının gelecekte kendine yeten bir öğretmen olarak, özerk öğrenmeye yönelik yeterlilikleriyle ilgili bir farkındalığı beraberinde getirmektedir. Bulgular, öğretmen adaylarına, özerk tutumlarına ilişkin bilişötesi farkındalıklarını artırmaya yönelik çeşitli fırsatlar verildiğinde, adayların çalışma süresince özerkliklerini geliştirmek için sağlanan bu fırsatları etkili bir şekilde kullandıklarını göstermektedir.