Akyurt (Ankara) ilçesinin coğrafi etüdü
Geographical study of Akyurt (Ankara) province
  1. Tez No: 311810
  2. Yazar: AHMET SERİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırma Sahası, Ankara il merkezinin 32 km. kuzeydoğusunda yer alır. İlçeyi, kuzey ve batıdan Çubuk, doğudan Kalecik, güneyden Elmadağ ve Altındağ, güneybatıdan da Pursaklar ilçeleri çevrelemektedir. Akyurt İlçesi'nin yüzölçümü 372 km.2, deniz seviyesinden olan yüksekliği de 960 m.' dir.Akyurt İlçesi'nin idari sınırları yer yer doğal sınırlarla örtüşür. Yörede farklı jeolojik zamanlarda oluşmuş formasyonlar bulunmaktadır. Bu formasyonlar arasında özellikle triyas, tersiyer ve kuvaterner yaşlı araziler geniş yer kaplar. Jeomorfolojik olarak üç farklı bölge göze çarpar. Etüt sahasının güney ve güneydoğusu dağlık, batı ve kuzeybatısı ovalık, orta, kuzey ve doğusu platoluk görünümdedir.Araştırma sahasında yazları sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk bir iklim görülür. Step iklimi adını verdiğimiz bu iklim zaten İç Anadolu Bölgesi'nin de iklim tipini oluşturmaktadır. Yörede yıllık ortalama yağış miktarı 402,7 mm. olup yıllık sıcaklık ortalaması da 9,9 oC olarak tespit edilmiştir. Yıllık sıcaklık farkı ise 23,3o C `dir. En yağışlı mevsim ilkbahar, en az yağışlı mevsim ise yazdır.Araştırma sahasında bulunan akarsular genelde mevsimlik ve kısa boyludur. Sürekli akış özelliği gösteren akarsularda bulunmaktadır. Etüt sahasının çok büyük bir kısmı kahverengi step toprakları ile örtülüdür. Bu toprakların yanında bir miktar alüvyal, çok az da olsa kolüvyal topraklara rastlanır. Doğal bitki örtüsü ise step formasyonlarından oluşur.2011 yılı nüfus verilerine göre Akyurt ilçe merkezinin nüfusu 26.138 ; köylerle beraber toplam nüfus ise 26.780 kişi olarak tespit edilmiştir. Araştırma sahası içerisinde 1 şehir, 23 mahalle ve 3 tane de köy olmak üzere toplam 27 devamlı yerleşme ünitesi vardır.Akyurt İlçesi'nde ekonomik faaliyetlerin başında sanayi gelmektedir. İlçede 113 tane küçük, orta ve büyük ölçekli sanayi tesisi ve fabrika bulunmaktadır. Bu işletmelerde toplam 24.099 kişi çalışmaktadır. Bu sanayi kuruluşlarının çoğu da Esenboğa Havalimanı ve Ankara- Çankırı- Kastamonu- Sinop devlet karayolu üzerinde yer almaktadır. Ayrıca ilçenin Esenboğa Havalimanı'na yakın olması çok önem arzeder.Araştırma sahasında ekili dikili alanların çok büyük bir kısmı tahıl tarımına ayrılmıştır. İlçede tarımın yanında hayvancılık faaliyetleri de yapılmaktadır.Ayrıca etüt sahasında hizmet sektörüne yönelik çok sayıda iş yeri ve ticarethane de mevcuttur. Yöredeki toplam esnaf ve sanatkar sayısı 303'tür.
Özet (Çeviri)
Research area, located at the 32 kilo meters northeast of Ankara city center. The district, is surrounded from the north and west Çubuk, Kalecik east, Elmadağ and Altındağ south and Pursaklar districts from southwest. Akyurt has got 372 square kilometers area ofthe town and Akyurt is 960 kilometers above sea level.Akyurt?s administrative boundaries place to place overlaps with the natural boundaries.There is different formationsin the region which formedin different geological periods. Among these formations, especially Triassic, tertiary, and quarternary, the old lands occupies a wide space. In three different geomorphological shape catch the eye. South and southeast of the research area mountains, West and northwest plains, central, nothern and east of the plateau consists of areas.Researcharea inthe summers hotand dry,while in winters a cold climate is seen. This climate that, as we call step climate, also creates the climate of Sentral Anatolia Region too. The average annual rainfall of the the region 402,7 millimeters. The annual average temperature 9,9 degrees Celsius. The annual temperatureis 23,3 degrees Celsius difference. Therainy season is spring and at least the rainy season is summer.Streams in the field of research are usually short and seasonal. There are some rivers are also showing a continuous flow feature. A very large part of Study area coverded with the brownsteppesoils. Thisamount of land as well as alluvial and colluvial soils found in even the least bit.According to the data, the year 2011 Akyurt city center?s populationis 26 138 people and with Its villages the population totally have been identified as 26 780 people.There are a city center, 23 districts and 3 villages, totally 27 settlement units.The main economical activity of Akyurt is industry.There are 113 units of small, medium, large-scale industrial plants and factories in Akyurt district. Most of these industrial plantsand production areas located around of Esenboğa Airport and on the cross sides of Ankara- Çankırı- Kastamonu- Sinop state highway. In addition, it has a great importance tobe close toEsenboğa Airport for the district.In the research are most of the agriculture field is divided for cereal crops. Beside of agriculture , animal husbandry is also being made in the districtIn addition, many businesses and business surveys are available for field service sectors in the district. Total 24 099 people are employed by these enterprises.