Agricultural support policies for olive oil, wheat, milk and sugar in Turkey with reference to CAP
OTP'ye atfen Türkiye'de zeytinyağı, buğday, süt ve şekerde uygulanan tarım destek politikaları
  1. Tez No: 311831
  2. Yazar: ÖZLEM TOPLU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de dört tarım ürününde uygulanan tarımsal destek politikalarınınanalizidir. Destek politikaları, dört şekilde incelenmiştir. Birinci yöntem destek seviyesini ölçen Üretici Destek Eşdeğeridir. Ikinci yöntem refah analizi yöntemiyle geçmişteki ve şimdiki destek politikalarının karşılaştırılmasıdır. Üçüncü ve dördüncü yöntemler de Avrupa Birliği üyeliğinin etkisiyle, Doha Turu'nun olası etkisidir.Türkiye'de ürünlerin fiyatları referans fiyatların üzerinde olduğu için üretici destek eşdeğerleri yüksek çıkmaktadır. Refah analizinde kıyaslanan destekleme politikalarından fark ödemesi tüketici refahı açısından diğer politikalara kıyasla daha üstün çıkmıştır. Şekerde ise, toplam refah kota uygulamasında daha yüksek çıkmıştır. AB üyeliği sürecinde, tüketiciler düşük fiyatlardan olumlu etkilenecektir. Üretici refahında, AB'den gelecek yardımlar ve destekler etkili olacaktır. Doha Turu analizinde ise, tüketiciler tarife indirimi senaryosunda, düşen fiyatlardan faydalanacaktır. İhracat sübvansiyonlarının kaldırılmasının ciddi bir etkisi gözlenmemiştir. Türkiye süttozunda net ithalatçı konumunda olup tarife indiriminden olumlu etkilenecektir. Doha Turunun etkisi buğday ve şekerde görülmektedir. Türkiye açısından Doha Turu'nda buğday ve şekerin özel ürün kapsamına alınması üretimin devamı ve çiftçi geçimi açısından önemlidir. AB üyelik sürecinin daha yıllar süreceğini düşündüğümüzde, Türkiye için Doha Turu'nda kendi çıkarlarını göz önüne alması daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis is an analysis of agricultural support policies in Turkey. These support policies are evaluated in four ways: First way is measuring of support level through Producer Support Estimate. Second way is the welfare analysis of past and present support policies. Third and the fourth ways are evaluation of European Union membership and Doha Round impact.It was found that the high support level arises from the gap between reference price and producer price. In the welfare analysis of past and present policies in wheat and olive oil, deficiency payment policy has advantage over the intervention buying. In sugar, consumer welfare is better in the deficiency payment system but total welfare is better in the quota system. It was found that the consumers will benefit from EU accession due to the declining prices. The consumer surplus increases in the IN-EU case. The effect of EU accession on producer will depend on the payments from the EU. Consumers shall benefit from the lower prices in the Doha Round scenario. Export subsidy elimination is not expected to have a great impact in olive oil. Turkey shall benefit from tariff reductions in milk after Doha Round. The main impact of Doha Round will be seen in wheat and sugar. Turkey may design wheat and sugar as special products in the Doha Round. It is suggested that Turkey is better to consider its own interests in the Doha Round when we think that the EU accession process will last some years more.