Gastronomi turizminde yerel ürünlerin önemi: Zeytinyağı üreticileri üzerine bir çalışma
The importance of local products in gastronomy tourism: A study on olive oil producers
- Tez No: 942551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL GEÇGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Özet: Bu çalışma, zeytinyağı üretim ve satış süreçlerinde üreticilerin deneyimlerini nitel yöntemle inceleyerek, üretimden tüketime kadar olan aşamaların kalite üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Bulgular, zeytinyağı kalitesini belirleyen temel faktörlerin; zeytin çeşidi, hasat zamanı, işleme yöntemleri, hijyen koşulları, saklama ve ambalajlama şekilleri olduğunu göstermiştir. Üreticilerin anlatımları doğrultusunda, erken hasat, uygun taşıma koşulları ve soğuk sıkım yönteminin kaliteyi artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca, modern sistemlerin hijyen ve verimlilik avantajlarıyla öne çıktığı, ancak yüksek maliyet gibi dezavantajlar barındırdığı görülmüştür. Üreticilerin çevrimiçi satış kanallarına yönelmesiyle birlikte, gastronomi turizmiyle entegrasyon potansiyeli de vurgulanmıştır. Çalışma, zeytinyağı üretimini yalnızca tarımsal bir faaliyet olarak değil, aynı zamanda kültürel bir mirasın ve yerel kimliğin taşıyıcısı olarak değerlendirmektedir. Zeytinyağı, gastronomi turizmi kapsamında stratejik bir ürün olarak konumlandırılmakta ve kırsal kalkınma için önemli bir araç olarak görülmektedir. Araştırma, ilerleyen çalışmalarda sürdürülebilir turizm politikaları, yerel yönetimlerin destek rolleri ve tüketici eğilimleri gibi konuların derinlemesine incelenmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract: This study examines the experiences of producers in olive oil production and sales processes using qualitative methods and reveals the effects of the stages from production to consumption on quality. The findings show that the main factors determining olive oil quality are olive variety, harvest time, processing methods, hygiene conditions, storage and packaging methods. According to the producers' statements, it was determined that early harvest, appropriate transportation conditions and cold pressing method increased the quality. In addition, it was seen that modern systems stand out with their hygiene and efficiency advantages, but they also have disadvantages such as high costs. As producers turned to online sales channels, the potential for integration with gastronomy tourism was also emphasized. The study evaluates olive oil production not only as an agricultural activity but also as a carrier of cultural heritage and local identity. Olive oil is positioned as a strategic product within the scope of gastronomy tourism and is seen as an important tool for rural development. The research recommends that issues such as sustainable tourism policies, the support roles of local governments and consumer trends be examined in depth in further studies.