Türkiye'de uygulanan zeytinyağı politikaları
The olive oil policies being applied in Turkey
- Tez No: 228776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN MURAT KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye, zeytin ve zeytinyağı sektöründe dünya sıralamasında ilk beşin içinde yer almaktadır. Bu nedenle zeytinyağı sektörü, Türkiye için büyük bir önem taşımaktadır. Buna karşın ülkemiz bu sektöre ilişkin dengeli ve sürdürülebilir bir politika geliştirememenin sıkıntısını yaşamaktadır.Yapılan çalışmada öncelikle dünyada ve Avrupa Birliği (AB)'nde zeytinyağı sektörü genel çerçevede değerlendirilmiş, özellikle AB'de konuya ilişkin uygulamalar ile Zeytinyağı Piyasa Düzeni ve yapılan reformlar üzerinde durulmuştur. Daha sonra çalışmanın ana amacı doğrultusunda Türkiye'de zeytincilik genel hatlarıyla anlatılmış, zeytinyağı sektöründe var olan yasal düzenleme ve politikalar incelenmiştir. Böylece, Türkiye'nin bu alandaki mevcut durumunun ortaya konulması ve özellikle üretici gözüyle durumun değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu tez çalışmasının temel amacına uygun olarak Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla illerinde üreticilerle anket çalışması yapılmıştır. Varılan sonuçlar doğrultusunda, durumun genel değerlendirilmesi yapılmış ve zeytinyağı sektörüne ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is in the top five of the World Arrangement in Olive and Oliveoil Industry. For that reason, this industry is very important for the Turkey. Besides, our country has difficulties with the development of a stable and continuous policy related to the industry.In this study firstly the oliveoil industry in the world and European Union was evaluated generally, Oliveoil Market Arrangement with the related applications especially in European Union and the reforms were emphasized. Then according to the main aim of the study, the olive industry in Turkey was explained in a common sense, and the legal arrangements and policies were analyzed. So, it is aimed to put forth the current situation of Turkey in this field and to evaluate this situation by the side of a producer.Due to the aim of the study, a questionnaire research was done with the producers in the cities Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın and Muğla. As a result, a general evaluation of the situation and some suggestions related to oliveoil industry have been proposed under the title of conclusion and suggestions.