Molla Hüsrev ve Mirkâtü'l-Vusûl adlı eserindeki yöntemi
Mullah Khusraw and his method in his work called Mirqat al-wusul
- Tez No: 311851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
?Molla Hüsrev ve Mirkâtü'l-Vusûl adlı eserindeki yöntemi? konulu tez çalışmamız giriş ve sonuç hariç üç kısımdan oluşmaktadır.Giriş kısmında araştırmamızın konusu, önemi, amacı ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde ana hatlarıyla Fıkıh usûlü hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Molla Hüsrev'in hayatı ve ilmî kişiliği ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Molla Hüsrev'in Mirkâtü'l-Vusûl adlı eserindeki yöntemi tespite çalışılmıştır.Sonuç kısmında ise araştırmamızdan elde ettiğimiz neticeyi özetledik.
Özet (Çeviri)
Our thesis named ?Mullah Khusraw and His Method in his work called Mirqat al-wusul? consists of three parts besides an introduction and conclusion.In the introduction, we mention the purpose, significance and sources of our research.In the first chapter, usûl al-Fıqh were informed generally. In the second part, we mention the life of Mullah Khusraw and his scientific character. In the third section, it is attempted to determine the method that he applied in his work called Mirqat al-wusul.At the conclusion of this research, we have summarized the outcome achieved.