Motivasyonel görüşme uygulamalarının engelli çocuğa sahip ailelerin başa çıkma tutumlarına etkisi
The effects of motivational interviewing applications on coping attitudes of parents of children with disabilities
- Tez No: 311858
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTMAN ERSANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırma, araştırmacı tarafından Motivasyonel Görüşme tekniğine dayalı olarak hazırlanmış Motivasyonel Görüşme Uygulamalarının engelli çocuğa sahip ailelerin başa çıkma tutumlarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, Motivasyonel Görüşme Uygulamaları engelli çocuğa sahip ailelerin/ebeveynlerin başa çıkma tutumlarını etkilemekte midir? sorusuna yanıt aranmıştır.Araştırmanın deney ve kontrol grubu engelli çocuğa sahip toplam 32 ebeveynden oluşmuştur. Araştırmada ?Kontrol Gruplu Ön-test Son-test Modele? dayalı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubunu oluşturacak olan engelli çocuğa sahip ailelerden gerekli verileri elde etmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği ön-test olarak uygulanmıştır. Deney grubu ile Motivasyonel Görüşme Uygulamaları Mart ? Mayıs 2012 tarihleri arasında perşembe günleri 09.30?12.00 saatleri arasında, her hafta, haftada 120-150 dakikalık oturumlar şeklinde, 10 oturum olarak Özel Hürriyet Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Eğitim Salonunda gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu ile hiçbir çalışma yapılmamıştır. Deney ve kontrol gruplarına Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği son-test olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarına uygulanan Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeğinden aldıkları ön-test - son-test puanları araştırmanın denencelerini test edecek şekilde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of motivational interviewing applications on coping attitudes of parents of children with disabilities. For this purpose in the research sought answer the following question: Is there a meaningful effect of motivational interviewing applications on coping attitudes of parents of children with disabilities?Participants consist of 32 parents of children with disabilities in control and experimental group. In experimental research design ?Pre-test Post-test Model with Control Group?? used.In order to obtain the necessary data from parents of children with disabilities this will constitute the study group Personal Information Form and Coping Attitudes Evaluation Scale used as a pre-test.Applications of motivational interviewing with the experimental group held on Special Education and Rehabilitation Center Training Hall which lasted 10 sessions. It arranged to every Thursdays from 09:30 a.m to 12:00 a.m, approximately two or two and half an hour from March to May 2012. There is no intervention for control group. Experimental group and control group administered Coping Attitudes Evaluation Scale as a post-test.Coping Attitudes Evaluation Scale which administered to control and experimental group as a pre test and post test arranged to test research hypothesis. For each participants coping attitudes evaluation scale total score used hypothesis testing.