Beyin temelli öğrenme kuramına göre geliştirilen bir web destekli fen ve teknolojı materyalının öğrenciler üzerindeki etkililiğinin araştırılması
Investigation of the efficiency on students of a web based science and technology material developed by brain-based learning theory
- Tez No: 311859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Beyin temelli öğrenme, gelişen teknoloji yardımıyla beyin alanındaki çalışmaların eğitime yansımasıdır. Bu çalıma, beyin temelli öğrenmeye göre hazırlanmış bir web destekli fen ve teknoloji dersi materyalinin öğrenci başarısına, fen ve teknoloji dersine ve teknolojiye karşı tutumundaki değişiklikleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Samsun Seyfi Demirsoy İlköretim Okulu' nda gerçekleştirilmitir. ?İnsan ve Çevre? ünitesinin ?Ekosistemler ve Biyolojik Çeşitlilik? konusu seçilmiştir. Bu amaçla deneysel çalıma için iki sınıf seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak üç ölçek (başarı testi, fen ve teknoloji tutum ölçeği ve teknoloji tutum ölçeği) kullanılmıştır.Veri toplama araçlarından alınan sonuçlara göre, deney ve kontrol gruplarında, başarı vetutumlarda bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Brain based learning is the reflection of the developing technologies about brain researches. This study is aim to determinate students? achievement and attitudes towards science and technology lessons of web-supported teaching developed brain based learning. The study was carried out at Seyfi Demirsoy Primary School located in Samsun. It was selectedbiodiversity and ecosystems subjects in ?Humanbeing and Surrounding Unit?. For this aim,two classes were determined with experimental design. Three scales (achievement test, attitudes towards science and technologies and attitudes towards technology were used for data collection.According to results obtained from data collection tools, any difference was not seen betweenexperiment and control group related with achievement and attitudes after the research.