Türkiye'de işsizlerin mesleğe yöneltilmesi sorunları: Yalova ili örneği
Career orientation problems of the unemployed in Turkey: The case of Yalova
- Tez No: 311882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Meslek seçimi insan hayatındaki en önemli konulardan biridir. Eğer birey başarılı bir kariyere sahip olmak istiyorsa, eğitim hayatının başında doğru mesleği seçmelidir. Bu süreçte alınan yanlış kararlar işsizlik sorununa ve huzursuz bir kariyer yaşamına sebep olabilir.Bireyin tüm hayatını etkileyebilen meslek seçim kararı günümüzün karmaşıklaşan koşulları içinde daha da zorlaşıyor. İşgücü piyasası ekonomik, toplumsal, teknolojik ve kültürel şartlarda meydana gelen değişikliklerden etkilenmekte buna bağlı olarak yeni meslekler ortaya çıkmakta ve mesleki tercihler de bu sürece göre şekillenmektedir.Meslek seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok etken bulunmaktadır. Hiç kuşkusuz bunların en önemlilerinden biri, mesleki eğitim sonrası işsiz kalmaktır. İşgücü piyasasının ihtiyaç duymadığı bir mesleği seçmek birey için gelecekte işsizlik anlamına gelmektedir.Bu çalışmada işsizliğin nedenleri ve mesleki rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin işsizlikle mücadeledeki fonksiyonları belirlenmeye çalışılmıştır. İşsizlere yönelik anket uygulanmış ve buradan elde edilen veriler ışığında; işsizlik ve danışmanlık arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır.Literatür taraması ve araştırma bulgularından elde edilen veriler ışığında; mesleki rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin işsizlikle mücadelede etkili bir yöntem olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Choosing a career is one of the most important issues of human life. If a person wants to have a successful career, he must choose the right career at the beginning of his educational life. The wrong choices taken in this process may cause unemployment or a restless career life.Career selection decision which can influence a person?s whole life is getting more difficult within today?s complex conditions. The labor market is affected by economic, social, technological and cultural circumstances thus new occupations are appeared and career choices are being shaped by this process today.There are many factors to consider when selecting a career. No doubt, one of the most important of these, is to stay unemployed after the vocational education. Choosing a career which is unnecesary for the labor market means unemployment for person in the future.The causes of unemployment and the functions of career guidance and consulting services to challenge to unemployment is determined in the study. A questionnaire is applied to the unemployed people hence in the light of obtained data; the relation between unemployment and consulting services is tried to be revealed.In the light of the literature and research findings; it is concluded that career guidance and consulting services can be used as an effective method to challenge unemployment