Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alanların işgücüne katılımlarının ölçülmesi: Gebze örneği
Measuring attendance of people who get help from social assistance and solidarity foundations at labor: Gebze sample
  1. Tez No: 311881
  2. Yazar: AYHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yoksulluk tarihsel süreç içerisinde her dönemde karşılaşılan bir olgudur. Özellikle 1980 sonrası liberalleşme ve küreselleşmenin ivme kazanması ile birlikte daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Bu kapsamda devletler yoksullukla mücadele etmek amacıyla birçok kurum ve kuruluşu hayata geçirmiştir. Ülkemizde yoksul kesime yardım sağlayan kuruluşların başında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gelmektedir. Bu vakıflar aracılığıyla yoksul kesime farklı kalemlerde birçok yardım yapılmaktadır. Yapılan bu yardımların kişileri çalışmaktan uzaklaştırdığı ve tembelleştirdiği, onları yardımlara bağımlı hale getirdiği tartışılsa da önemli bir ihtiyacı karşıladığı göz ardı edilemez.Bu çalışmanın amacı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan yardım alan kişilerin işgücü piyasasına katılım durumlarının ne düzeyde gerçekleştiğini tespit etmektir. Yardım alan kişilerin çalışma durumlarının tespiti ve iş arama durumları çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde yoksulluk ve sosyal yardım kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'deki sosyal yardım uygulamalarına değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Gebze Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan yardım alanlar arasından tesadüfî örneklem yöntemiyle seçilen kişilere işgücüne katılım anketi uygulanmış ve anket sonunda elde edilen veriler değerlendirilmiştir.Araştırma sonunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan yardım alan kişilerin yardım almakla birlikte işgücü piyasasında iş aramaya ve çalışmaya devam ettikleri, kayıtdışı enformel sektör işlerinde çalıştıkları, büyük bir kesiminin nitelik gerektirmeyen mesleklerde çalıştıkları ve İşkur'un yardım alan kişilerin iş sahibi olması konusunda yetersiz kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a fact that has been encountered thoroughtout each pediod of the history. Especially with the accelerating of liberalizing and globalisation since 1980, poverty began to become a current issue. In this context, governments implemented a number of agency and institute in order to deal with poverty. In our country, Social Assistance and Solidarity Foundations are the initiator of foundations that help poor people. Through these foundations, poor people can get more help in many different field. Although these helps make them work out, lazy and become dependent on them, that they meet an important need can not be ignored.This study?s purpose is to determine what attendances of people who get help from Social Assistance and Solidarity Foundations at Labor are. Determining working situations of people who get help and looking for a job situations create topic of the study. Qualitative research approach was used in this study. In the first section of the study, poverty and social assistance concepts are handled. In the second section, social assistance implementations in Turkey are mentioned. In the third and last section, a servey was conducted to randomly chosen ones among the people who get help by Gebze Social Assistance and Solidarity Foundation and results obtained from this survey were evaluated.It was determined that people who get help by Gebze Social Assistance and Solidarity Foundation still keep looking for a job and continue working, work in unregistered informal sector jobs, most of them work in jobs that do not require quality and İşkur remain insufficient people who get help to have a job.