Ekspresyonizm kavramı ve mimarlıkta ekspresyonizmin Frank Gehry bağlamında incelenmesi
Concept of expressionism and analysis of expressionist architecture in terms of Frank Gehry
- Tez No: 311887
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Ekspresyonizmin genel tanımlamalarından biri, sanatçının iç dünyasını bilinen kuralların, biçimin ötesinde kendi gözünden güçlü bir ifade ile anlatmasıdır. Bu tezde pek çok sanat dalına yayılmış Ekspresyonizm akımını daha geniş alanda ele alınarak kavram olarak açıklanmıştır. Ekspresyonist mimarideki yansımaları anlatıldıktan sonra, güncel bir örnek üzerinden, günümüzdeki devamlılığı açısından Frank Gehry yapıları bağlamında analiz edilmiştir.Giriş bölümünden sonraki ikinci bölümde, Ekspresyonizm kavramının tanımı, tarihçesi ve mimarlık dışındaki diğer sanatlarda karşılıkları açıklanmıştır. Tanımda Ekspresyonizmin temelindeki düşünce, onu destekleyen kavramlar ve çeşitli yorumlara yer verilmiştir. Tarihçesinde ortaya çıktığı dönemin sosyal, ekonomik, politik koşulları, bilimsel ve teknolojik yenilikler ve kavramın gelişiminde etkili olan diğer akımlardan bahsedilmiştir. Mimarlık dışındaki diğer sanatlar bölümünde de belirli disiplinlerde Ekspresyonizmin tanımlarına ve üslup özelliklerine yer verilmiş, örnekler üzerinden incelenmiştir. Üçüncü bölümde mimarlıkta Ekspresyonizmin tanımı, tarihsel süreci anlatılmış ve belirli özellikler çıkartılmıştır. Bu bölümde de Ekspresyonist örnekler ütopik projeler ve uygulanan projeler olarak iki alt başlıkta incelenmiştir. Sonrasında Ekspresyonist mimari tutumunun devamlılığının incelenmesi Frank Gehry bağlamında detaylandırılmıştır. Dördüncü bölümde Frank Gehry'nin hayatı, eğitimi, tasarıma yaklaşımı, genel hatları ile kariyeri incelenerek Ekspresyonist Mimari ile olan ilişkisinin kökleri gösterilmiştir. Beşinci bölümde ise Ekspresyonist felsefesi ve bunu içeren yapılarından örnekler, Ekspresyonist tutumu bağlamında analiz edilmiştir.Sonuç olarak bu çalışmanın amacı; Ekspresyonizm'i kavram olarak ele alıp, mimarlıkta ve diğer sanatlarda açıklamak, belirli üslup özelliklerini tanımlamak ve güncel mimaride Ekspresyonist çalışma mantığının devamlılığını Frank Gehry bağlamında belirlenen üslup özellikleri bakımından analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Expressionism is generally explained as conveying artists? subconcious by adding interpretations. Artists try to find a new way of expression beyond the usual rules and forms. In this thesis, movement of Expressionism is worked as a concept for widely analysis. After that, Expressionist architecture is explained. Than, the continuitiy of Expression is analysed in terms of Frank Gehry?s projects in contemporary architecture.After the introduction part, in second chapter, definition, history of Expressionism and approvals in other arts are explained. In the part of definition, foundation and concepts of Expressionism, interpretations are detailed. The history is about concept?s first period. This part is expanded in terms of social, economical, political conditions and scientific and technological developments. In addition the other movements that influence Expressionism are mentioned. The part of Expressionism in other arts is about definitions and features of concept in different arts. In third chapter, definition and history of Expressionist Architecture are mentioned. Also some characteristics are determined. First period projects are mentioned in two parts. First one is utopian projects other one is applied ones. In fourth chapter, Gehry?s life, education, design approach and career is mentioned to show the roots of his connections with Expressionist Architecture. In last chapter, it is mentioned about his Expressionist Philosophy and than some of his expressionist pojects are analised in terms of Gehry?s expressionist philosophy.In conclusion, the aim of this work is explained of Expressionism in architecture and ohter arts. After that it is wanted to define some characteristics. In this term, Frank Gehry?s Expressionist projects is analized with his Expressionist Philosophy.