Psikolojik dışavurumlara yönelik heykel çalışmaları
- Tez No: 12505
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. O. METE DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 19
Özet
ÖZET Sanat, birey ve toplum, toplumsal yaşam, ulusallık ve evrensellik, duyusallık, düşünsellik, soyut, somut gibi insanla ilgili birçok kavramla sıkı sıkıya bağlıdır. Bu bağ sanat yapıtını örgensel bir bütünlüğe kavuşturur. Bu kavuşturma biçimini de içinde yaşanılan dönem ve o dönemin koşul larının oluşturduğu dünya görüşü belirler. Bu belirleme, benim için de geçerli olmuştur. Heykel çalışmalarımda, heykel dilinin plastik bütünlüğü içinde günümüz insanının heykelle anlatılması amaçlanmıştır. Birinci bölümde toplum ve sanatçı ilişkisi irdelen miştir, ikinci bölümde ise, heykelin kendi sorunları kapsamında çalışmalarımdaki ışık-gölge, ritm, hareket ve boşluk gibi heykelin ana plastik unsurları göz önünde bulundurularak, incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Art has a tight relationship with the concepts rela ted to mankind just like man-society, social life, nationalism-enternationalism, sense-reason, abstract and concre te. This relationship provides the work of art to have an organical eternity. And the style of this organical eternity is determined by the time and the ideology which is shaped by the conditional situation of the time that is lived in. And this determism also involves me. In my sculpture works, it is aimed to expose the nowaday's people with the sculpture using the plastic wholeness of the language of the sculpture. In the fisrt chapter, the relationship between the artist and the soci ety is examined. In the second chapter, taking into the consideration the major plastic elements of sculpture, light-shadow, actionspace and rythm in my studies-in the extent of the sculpture's own problem are analysed.