Ayastefanos Rus Anıtı (1898-1914)
Russian Monument in Ayastefanos (1898-1914)
  1. Tez No: 311899
  2. Yazar: ERTUNÇ DENKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT SANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında 1898-1914 yılları arasındaki kısa süre boyunca kentteki yerini koruyan Ayastefanos Rus Anıtı'nın Başbakanlık Osmanlı Arşivi belgeleri ve dönemin gazeteleri üzerinden yapılış ve yıkılış öyküleri aktarılmaya çalışılmıştır. Yapının yapılış ve yıkılış süreçleri aynı zamanda Osmanlı-Rus ilişiklilerinin son yıllarını da bizlere aktarmaktadır. 1877-78 Osmanlı-Rus ilişkilerinin bir zafer anıtı olarak inşa edilen yapı, aynı şekilde 1914 yılında I. Dünya Savaşı'nın başlangıcı ile iki devletin düşmanlığını canlandıran bir yıkıma sahne olmuştur. Bu çalışmada aynı zamanda bir kilise olan bu gösterişli yapının dönemin geçerli Rus mimarisi özellikleri ile olan ilişkisi irdelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla yapılan araştırmada ise anıtın 19. yüzyılın ikinci yarısında St. Petersburg'da inşa edilmiş kiliseler ve onların çan kuleleri ile biçimsel benzerlikler taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the story of the construction and demolition of the Russian Monument in Ayastefanos, which had preserved its place in the city during the short period between the years 1898-1914, is tried to be conceived through the research of Prime Ministry Ottoman Archives documents and the newspaper of that period. The process of the construction and the demolition of this building transfer to us the Ottoman-Russian relations at the same time. The building which was built as a Russian monument of the victory of 1877-78 Ottoman-Russian War, has been a witness to a demolition with the onset of World War I in 1914. In this study, the relationship between the Russian architectural style and this impressive building which was a church at the same time, has been analyzed. It was seemed that the monument has similarities with the churches and their bell towers that were erected in Russian Style in the second half of the 19th century in St. Petersburg.