1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Rus Ordusu'nun Kars'ı ele geçirme süreci
The process of capturing Kars by the Russian Army in the Ottoman-Russian War of 1877-1878
  1. Tez No: 652559
  2. Yazar: ASYA SETİNAY KARAGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı; asker mevcudu, gelişmiş teknolojinin kullanılması, savunma sistemlerindeki değişimin uygulanması bakımında 19'uncu yüzyılın en önemli savaşlarından biridir. 1877-1878 Savaşı, yerel ölçekte gerçekleştiyse de küresel sonuçlar meydana getirerek uluslararası siyasette önemli bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Söz konusu savaşta Kafkas Cephesi'nde gerçekleşen muharebelerde Osmanlı Devleti ve Rusya'nın stratejisinin temel odak noktasını Erzurum ve Kars kaleleri oluşturmuştur. Erzurum ve Anadolu'nun kalkanı olarak kabul edilen Kars Kalesi, Kafkasya operasyonlarında kritik öneme sahiptir. 1877-1878 Savaşı Kafkas Cephesi'ndeki en donanımlı kalelerden biri olan Kars Kalesinin düşüşü Osmanlı Devleti ve Rusya'nın Kafkasya politikalarını derinden etkilemiştir. Bu çalışmada 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Kars Kalesinin düşüşü konu edinilmiştir. Kars Kalesinin düşüşü askeri ve idari anlamda incelenerek bu kaybın kamuoyu yansımaları, Ayastefanos ve Berlin antlaşmalarındaki yeri ve savaş sonrasında gerçekleşen göçlerdeki rolü ele alınmıştır. Çalışmada, gelişen askeri teknolojiler ışığında modernleştirilen Kars Kalesinin mevcut donanımı, mühimmat ve asker miktarı göz önüne alınarak işgalin nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 1877-1878 Ottoman-Russian War; is one of the most important wars of the 19th century in terms of military availability, usage of advanced technology, and implementation of the change in defense systems. Although the War of 1877-1878 took place on a local scale, it constituted an important turning point in international politics by creating global consequences. In the battles that took place in the Caucasus Front in the mentioned war, the main focus of the strategy of the Ottoman State and Russia was the Erzurum and Kars castles. Considered as the shield of Erzurum and Anatolia, Kars Castle is of critical importance in Caucasian operations. The fall of Kars Castle, one of the most equipped castles in the Caucasus Front during the 1877-1878 War, deeply affected the Caucasus policies of the Ottoman Empire and Russia. In this thesis, the fall of Kars Castle in the 1877-1878 Ottoman-Russian War is discussed. The fall of Kars Castle was examined in military and administrative terms, public reflections of this loss, its place in the Ayastefanos and Berlin treaties and its role in the post-war migrations were discussed. In the thesis, the reasons for the invasion were determined by considering the existing equipment, ammunition and the amount of soldiers of the Kars Castle, which was modernized in the light of developing military technologies.