Akdağ (Amasya) kara yosunu (musci) florası ve alandan toplanan bazı kara yosunu türlerinin antimikrobiyal aktivitesinin belirlenmesi
The moss (musci) flora of Akdağ (Amasya) and determining antimicrobial activity of some mosses collected from the area
  1. Tez No: 311948
  2. Yazar: KEREM CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 552
Özet
Bu çalışmada araştırma alanı olarak seçilen Akdağ (Amasya) bölgesinden 1500 karayosunu örneği toplanarak, bu örneklerin değerlendirilmesi sonucu 26 familya ve 68 cinse ait 180 takson (tür, alt tür ve varyete seviyesinde) tanımlanmıştır. Bu taksonlar içerisinden Bryoerythrophyllum rubrum (Jur. ex Geh.) P.C.Che, Didymodon tomaculosus (Blockeel) M.F.V.Corley ve Tortella bambergeri (Schimp.) Broth. Türkiye için ilk kez kaydı verilen türlerdir. Ayrıca Grimmia poecilostoma Cardot & Sebille ve Barbula enderesii Garov. için Türkiye'den lokalite bilgileri ilk kez verilmektedir. Encalypta spathulata Müll. Hal., Schistidium dupretii (Thér) W.A.Weber, Weissia condensa var. armata (Ther. & Trab.) M.J.Cano, Ros & J.Guerr, Barbula enderesii Garov., Cinclidotus danubicus Schiffn. & Baumgartner, Hedwigia ciliata var. leucophaea Bruch & Schimp ve Campyliadelphus elodes (Lindb.) Kanda ise Türkiye'den ikinci kez kaydı verilen taksonlardır. Henderson kareleme sistemine göre 94 taksonun A3 karesinden ilk kez kaydı verilmektedir. Antimikrobiyal aktivite çalışmasında ise 6 farklı karayosunun 18 farklı mikroorganizma üzerine antimikrobiyal etkisi in vitro incelenmiştir. Hedwigia ciliata var. leucophaea Bruch & Schimp 8 ayrı mikroorganizmaya, Leucodon sciuroides (Hedw.) Schwägr. 6 ayrı mikroorganizmaya, Grimmia laevigata (Brid.) Brid. 6 ayrı mikroorganizmaya, Philonotis seriata Mitt.4 ayrı mikroorganizmaya, Encalypta streptocarpa Hedw. 2 ayrı mikroorganizmaya ve Neckera menziesii Drumm. 2 ayrı mikroorganizmaya karşı etki göstermiştir. Bu etkilerin içinde özellikle Hedwigia ciliata var. leucophaea'nın Staphylococcus epidermidis DSMZ 20044'e karşı 15 mm zon oluşturan etkisi en güçlü antimikrobiyal aktivite olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study 1500 moss samples collected from Akdağ (Amasya) region and determined 180 taxa belonging to 68 genus and 26 families. Of these taxa, Bryoerythrophyllum rubrum (Jur. ex Geh.) P.C.Che, Didymodon tomaculosus (Blockeel) M.F.V.Corley and Tortella bambergeri (Schimp.) Broth. are recorded to the Bryoflora of Turkey for the first time. Additionally the locality records for Grimmia poecilostoma Cardot & Sebille and Barbula enderesii Garov. have been given first time for Turkey. Furthermore Encalypta spathulata Müll. Hal., Schistidium dupretii (Thér) W.A.Weber, Weissia condensa var. armata (Ther. & Trab.) M.J.Cano, Ros & J.Guerr, Barbula enderesii Garov., Cinclidotus danubicus Schiffn. & Baumgartner, Hedwigia ciliata var. leucophaea Bruch & Schimp and Campyliadelphus elodes (Lindb.) Kanda recorded for the second time to the Bryoflora of Turkey. Also 94 taxa hava been reported first time for the A3 square. In the antimicrobial activity study, 6 different mosses tested in vitro against 18 different microorganisms. Hedwigia ciliata var. leucophaea Bruch & Schimp showed activity against 8 microorganisms, Leucodon sciuroides (Hedw.) Schwägr. showed activity against 6 microorganisms, Grimmia laevigata (Brid.) Brid. 6 ayrı mikroorganizmaya showed activity against 6 microorganisms, Philonotis seriata Mitt. showed activity against 4 microorganisms, Encalypta streptocarpa Hedw. showed activity against 2 microorganisms and Neckera menziesii Drumm. showed activity against 2 microorganisms. Especially antimicrobial activity of Hedwigia ciliata var. leucophaea against Staphylococcus epidermidis DSMZ 20044 is notable with 15mm of zone.