Eskişehir beyazaltın köyü arazi toplulaştırma alanında sulama performansının değerlendirilmesi
Assessment of irrigation performance in land consolidation area of Eskişehir Beyazaltin Village
  1. Tez No: 312013
  2. Yazar: ESRA SÖNMEZYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Eskişehir Beyazaltın Köyü Arazi Toplulaştırma alanında sulama performansının değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla; yapılan çalışmalar, su kullanım etkinliğinin belirlenmesi, tarımsal etkinliğin belirlenmesi, sosyal ve ekonomik etkinliğin belirlenmesi ile toplulaştırma etkinliğinin belirlenmesi olmak üzere dört grupta toplanmıştır.Araştırma alanında dağıtılan sulama suyu 4.147,200 m3/yıl, birim alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı 4.311,02 m3/ha, birim sulanan alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı 4.311,02 m3/ha, yıllık su temini oranı 1,60, yatırımın geri dönüşüm oranı %530, bakım masrafının gelire oranı %8, birim alana düşen toplam işletme, bakım, yönetim masrafı 51,98 TL/ha, su dağıtımında istihdam edilen her bir kişiye düşen toplam masraf 10.000 TL, su ücreti toplama performansı % 100, birim alana düşen çalıştırılan personel sayısı 0,002kişi/ha, toplam tarımsal üretim değeri 9.030.000 TL, birim sulama alanına karşılık elde edilen gelir 9.386,69 TL sulanan birim alana karşılık elde edilen gelir 9.386,69 TL, şebekeye alınan birim sulama suyuna karşılık elde edilen gelir 2,18 TL/ha, tüketilen birim sulama suyuna karşılık elde edilen gelir 236,65 TL/m3, olarak belirlenmiştir.Toplulaştırma ile dikdörtgen parsel sayısı % 6,82'den % 89,50'ye yükselmiştir. Toplam parsel sayısında % 25,19 azalma olmuştur. Toplulaştırma oranı % 25 ve sulama oranı % 100 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca bütün parseller yol ağına bağlanmıştır. Sosyal ve ekonomik yönden mevcut işletmelerin % 100'ünde yaşam koşularında iyileşme ve gelir artışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for evaluate the performance of irrigation scheme over land consolidation site of Eskişehir ? Beyazaltın Village. Performans indicators were devide into four groups as of water use, production, socio-economical and land consolidation performences.Total annual water deliverey to research site was 4.147,200 m3/year, water supply per irrigation area was 4.311,02 m3/ha, water supply per irrigated area 4.311,02 m3/ha, annual water supply ratio was 1,60, cost recovery ratio was %530, maintenance cost to revenue ratio was % 8, total management operation maintanance costs per unit area was 51,98 TL/ha, total cost per person employed on water delivery was 10.000 TL, revenue collection performance was % 100, stuffing numbers per unit are was 0,002 person/ha, total annual value of agricultural production was 9.030.000 TL, output per unit command area was 9.386,69 TL, output per unit irrigated area was 9.386,69 TL, output per unit irrigation supply was 2,18 TL/ha and output per unit crop water demand was 236,65 TL/m3.With land consolidation, number of recto-pular plats increased from % 6,82 to % 89,50. A % 25,19 decrease was observed in total number of plats. Local consolidation rate was determined as % 25 and irrigation ratio was % 100. All plats had on ecress to road network. An improvement in life standards and incomes of % 100 households were provided.