Sivas ili Ulaş ilçesi Karacalar Köyü arazi toplulaştırma çalışması ve uygun yağmurlama sulama sisteminin projelenmesi
Land consolidation ctudy and appropriate sprinkler irrigation system project design in Sivas city, Ulaş province, Karacalar village
- Tez No: 312012
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye'de başta miras hukuku olmak üzere pek çok nedenden dolayı tarım arazilerinin büyük bir kısmı şekilsiz, parçalı ve dağınık bir haldedir. Bu durum, tarım arazilerinde modern tarım uygulamalarının, özellikle de sulama sistemlerinin ekonomik bir şekilde uygulanmasında sorunlar yaratmaktadır. Sonuçta tarımsal üretimden beklenen verim ve gelir düzeyine ulaşılamamaktadır.Arazi toplulaştırması ile parçalı haldeki tarım arazileri bir araya getirilip tarımsal girdilerin optimum fayda ile kullanılması sağlanmakta, bunun bir sonucu olarak da tarımsal girdi maliyeti azalmaktadır. Kırsal kalkınmanın ana unsurlarından biri olan arazi toplulaştırması ile birlikte düşünülmesi gereken bir diğer unsur ise tarımsal sulamadır. Arazi toplulaştırma projesi ile birlikte doğru planlanmış ve bir sulama sisteminin uygulanması, yeniden düzenlenen tarım arazilerinden maksimum verimin elde edilmesini sağlamaktadır. Böylece çiftçi ailesinin geliri ve dolayısıyla da refah seviyesi artmaktadır.Bu çalışmada proje sahası olarak seçilen Sivas ili, Ulaş İlçesi Karacalar Köyü'nde Netcad - Nettop Arazi Toplulaştırma Yazılımı kullanılarak toplulaştırma çalışması yapılmıştır. Daha sonra, yapılan arazi toplulaştırmasına uyum sağlayacak biçimde Netcad - Sulama Yazılımı kullanılarak toplu yağmurlama sulama sistemi projelendirilmiştir. Proje öncesi ve proje sonrası durumda elde edilen veriler ile ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey for many reasons, especially Inheritance law, a large part of agricultural land is amorphous, fragmented and disorganized state. In this case agricultural land, modern agricultural applications, especially in the application of irrigation systems creates have problems in an economic way. The result is not achieved expected yield in agricultural production and income level.Part form of farming land is provided to be brought together for optimum use agricultural inputs with land consolidation, as a result of reducing the cost of the agricultural input. One of the main elements of rural development, land consolidation should be considered with the other elements of agricultural irrigation. Land consolidation projects planned with the implementation of an irrigation system, re-organized agricultural lands is used to obtain the maximum efficiency. Therefore, the revenue of the farmers as well as welfare increase.In this study, land consolidation study of town of Ulas; the village of Karacalar in Sivas was carried out using the Netcad-Nettop Land Consolidation Software. After that collective sprinkler irrigation system projected accommodates the consolidation of land using the Netcad-Irrigation Software. The data obtained and the results were submitted and discussed with previousand final project.