Lathyrus crysanthus Boiss. bitkisinde in vitro sürgün rejenerasyonu üzerine araştırmalar
Studies on in vitro shoot regeneration in Lathyrus chrysanthus Boiss. plant
  1. Tez No: 312015
  2. Yazar: CANSU TELCİ KAHRAMANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Lathyrus chrysanthus Boiss.'te etkili bir rejenerasyon sisteminin geliştirilmesi için yapılmıştır. Sodyum hipoklorit çözeltileri kullanılarak tohumun yüzey sterilizasyonu gerçekleştirilmiş ve fiziksel dormansi ortadan kaldırılarak in vitro şartlar altında yüksek miktarda sağlıklı steril fide elde edilmiştir. Sürgün rejenerasyonu için kotiledon boğum ve sürgün ucu meristem eksplantları, farklı konsantrasyonlarda BAP (0.25, 0.50, 1.00 ve 2.00 mg/l) ve NAA (0.05 ve 0.10 mg/l) içeren MS bPesin ortamında 4 hafta boyunca kültüre alınmıştır. Eksplant başına sürgün sayısı ve petride gelişen toplam sürgün sayısı bakımından en yüksek değerler, 0.25 mg/l BAP ve 0.05 mg/l NAA içeren MS ortamında kültüre alınan kotiledon boğum eksplantlarından elde edilmiştir. Sürgün ucu meristem eksplantında ise en yüksek sonuçlar, 0.50 mg/l BAP ve 0.05 mg/l NAA içeren ortamda kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to develop an efficient regeneration system in Lathyrus chrysanthus Boiss. Surface-sterilization of seeds was achieved and healthy uninfected seedlings in large quantities under in vitro conditions were obtained by overcoming physical dormancy by using sodium hypochlorite solutions. Cotyledon node and shoot tip meristem explants were cultured for 4 weeks on MS medium containing different concentrations of BAP (0.25, 0.50, 1.00 ve 2.00 mg/l) and NAA (0.05 ve 0.10 mg/l) for shoot regeneration. The highest values with respect to shoot number per explant and total shoot number per petri dish were obtained from cotyledon node explants cultured on MS medium containing 0.25 mg/l BAP and 0.05 mg/l NAA. The highest results in shoot tip meristem explants were recorded in medium containing 0.50 mg/l BAP and 0.05 mg/l NAA.