Fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinin alüminyum içeriği üzerine tavuk gübresi uygulamasının etkisi
Effect of chicken manure on concentration of aluminum in bean (Phaseolus vulgaris L.) plants
  1. Tez No: 312017
  2. Yazar: MEHMET BURAK TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, alüminyum varlığında ve yokluğunda yetiştirilen fasulye bitkilerinin gelişimi ve besin elementi konsantrasyonu üzerine tavuk gübresinin etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 5 kg toprak alan saksılara 0-10 ve 20 g kg-1 olacak şekilde tavuk gübresi ile 0 ve 100 mg kg-1 olacak şekilde alüminyum uygulanmıştır. Çalışma ile bitki yaş ve kuru ağırlıkları, bakla yaş ve kuru ağırlıkları, bakla sayısı ile genç yaprak, tüm bitki ve baklada alüminyum (Al) ile birlikte mutlak gerekli elementler azot (N), fosfor (P), potasyum (K), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), kükürt (S), demir (Fe), bakır (Cu), çinko (Zn), mangan (Mn) ve molibden (Mo) belirlenmiştir. Bununla birlikte polarized energy dispersive X-ray fluorescence (PEDXRF) dedeksiyon limitleri içinde kalan ağır metaller ve nadir elementler (Si, Ti, Br, Rb, Sr, Zr, Cd, Ba ve U) de bu araştırma ile belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, artan tavuk gübresi uygulamaları ile alüminyum varlığına bakılmaksızın, bitki yaş ve kuru ağırlığı, bakla yaş ve kuru ağırlığı ve bakla sayısı artmıştır. Genç yaprak ve tüm bitki alüminyum konsantrasyonu, artan tavuk gübresi ve alüminyum dozlarına bakılmaksızın artarken, alüminyum varlığında artan tavuk gübresi uygulamaları ile bakla alüminyum konsantrasyonu azalmıştır. Fasulye bitkisinin N, P, K, S, Cu ve Zn konsantrasyonları artan tavuk gübresi uygulamaları ile alüminyum varlığına bakılmaksızın artarken, Ca, Mg, Mo, Si, Ti, Rb, Sr, Zr, Ba ve U konsantrasyonları azalmıştır. Bu çalışma; tavuk gübresinin ağır metallerin zararlı etkilerinin giderilmesinde etkili olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of chicken manure on the growth and nutrient concentrations of bean plants were investigated in the absence and presence of aluminum. For that, chicken manure and aluminum were applied in pots which have 5 kg soil capacity as 0, 10 and 20 g kg-1 and 0 and 100 mg kg-1 respectively. Plant fresh and dry weights, broad bean fresh and dry weights and number of broad bean determined. Aluminum (Al) and essential elements such as nitrogen (N), phosphorus (P), potassium (K), calcium (Ca), magnesium (Mg), sulfur (S), iron (Fe), copper (Cu), zinc (Zn), manganase (Mn) and molybdenum (Mo) concentrations in young leaves, all of the plant and broad bean were determined in this study. Additioanaly, heavy metals and rare elements (Si, Ti, Br, Rb, Sr, Zr, Cd, Ba and U) remaining in the dedection limits of polarized energy dispersive X-ray fluorescence (PEDXRF) were measured. According to statistical analysis, increasing chicken manure application with regardless aluminum, plant fresh and dry weights, broad bean fresh and dry weights and number of broad bean increased. Increasing chicken manure application with regardless aluminum, young leaves and all of the plant aluminum concentration increased. In contrast, increasing chicken manure application in aluminum presence, broad bean aluminum concentration decreased. Increasing chicken manure application with regardless of whether or not aluminum presence, the concentrations of N, P, K, S, Cu ve Zn increased. In contrast, increasing with chicken manure application, Ca, Mg, Mo, Si, Ti, Rb, Sr, Zr, Ba and U concentrations decreased (*P