Akkeçilerde mevsim dışı kızgınlık oluşturma ve trans?servikal tohumlama olanakları
Induced estrous and trans-cervical insemination in white goat out of breeding season
- Tez No: 312018
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİN CEDDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvancılık İşletmesi'nde yetiştirilen en az bir kez doğum yapmış ve hiç yapmamış toplam 19 baş Akkeçi üzerinde yapılmıştır. Üreme sezonu dışındaki Akkeçilere kızgınlıkların oluşturulması için vagina içi progesteron süngerleri yerleştirilmiştir. 9.gün hayvan başına 50 mg Cloprostenol, 500 IU PMSG kas içi enjekte edilmiştir. 11.gün vagina içi sünger uygulanan hayvanlardan süngerler geri alınmıştır. Prostaglandin E1 analoğu olan Misoprostol 12 baş keçiye, hayvan başına 50-100 mg dozda vagina içerisine verilmiştir. 3-4 saat beklendikten sonra taze spermayı serum fizyoloji ile sulandırıp 19 baş keçi trans-servikal yolla tohumlanmıştır. PGE1 uygulanan grupta gebelik oranı % 66.67, tohumlanan keçi başına oğlak verimi % 50, doğuran keçi başına oğlak verimi(litter size) % 200, oğlaklama oranı(fertility) % 37.50, erken yavru ölüm oranı % 37.50, geç yavru ölüm oranı % 25, ikizlik oranı %100, üçüzlük oranı %0, erkek yavru oranı % 83.33, oğlakların yaşama gücü %50, PGE1 kullanılmayan grupta ise gebelik oranı % 71.43, tohumlanan keçi başına oğlak verimi %71.43, doğuran keçi başına oğlak verimi(litter size) %250, oğlaklama oranı(fertility) % 40, erken yavru ölüm oranı % 60, geç yavru ölüm oranı % 0, ikizlik oranı %50, üçüzlük oranı %50, erkek yavru oranı %60, oğlakların yaşama gücü %100 olarak bulunmuştur. PGE1 uygulanan ve uygulanmayan grupların döl verimi sonuçları karşılaştırıldığında gruplar arasındaki farklılıkların önemli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This investigation was performed on 19 does (multiparous and nonparous) of Akkeçi?s goats which placed at Animal Science Department?s Farm of Agriculture Faculty of Ankara University in Turkey. Estrus induction and synchronization in the non-breeding goats was done by intravaginal progesterone sponges? administration for 11 days. Each does took Intramuscular injection of 50 mg Cloprostenol and 500 I.U. In the test group (12 goats), 50-100 mg/doe Misoprostol, an analogue of PGE1, Intravaginally administrated at 48 h after PMSG injection. Fresh buck semen was diluted in physiological serum and transcervical artificial insemination of doses was carried out 3-4 h after PGE1 administration. In the treated group which received Misoprostol, conception rate 66.67%, fecundity 50%, litter size 200%, fertility 37.50%, early abortion 37.5%, late abortion 25%, twins 100%, triplets 0%, male kid ratio 83.33% and viability rate 50% was found. But, in non-treated group, conception 71.43%, fecundity 71.43%, litter size 250%, early abortion 60%, late abortion 0%, twins 50%, triplets 50%, male kid ratio 60% and kids? viability rate 100% was occurred. There were no significent differences between treated and non-treated groups with regard to fertility responses.