Fasulye (phaseolus Vulgaris L.cv. Terzi Baba) Bitkisinin soğuğa direnci üzerine bazı büyüme düzenleyicilerinin ve elementlerinin etkisi
The effect of some plant growth regulators and nutrition elements on the cold hardiness of bean seedlings (Phaseolus vulgari L.cv.Terzi Baba).
- Tez No: 96377
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. FARUK ALGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bazı bitki büyüme düzenleyicileri (ABA, BA, GA ve IBA) ile besin elementlerinin (Ca ve K) fasulye bitkilerinde (Phaseolus vulgaris L.cv. Terzi Baba) soğuğa direnç üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Fideler kum kültüründe yetiştirilmiş ve büyüme düzenleyicileri ile besin elementleri fidelerin sulama suyuna karıştırılarak uygulanmıştır. Soğuk uygulaması bir büyütme kabininde gerçekleştirilmiş ve fidelerin kuru ağırlık, protein ve prolin miktarları tayin edilmiştir. Malat dehidrogenaz, glutamat dehidrogenaz, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz ve süperoksit dismutaz izoenzimleri akrilamid slab jel elektroforeziyle ayrılmıştır. Araştırma sonucunda yüksek konsantrasyonda (10-3M) uygulanan GA ve IBA'mn fasulye fidelerinde soğuğa direnç sağladıkları, oysa BA (10"3M)'nın direnci olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca Ca ve K elementlerinin de 0.025 M konsantrasyonda soğuğa dirence katkı sağladıkları belirlenmiştir. Soğuğa maruz bırakılan bitkilerde uygulanan büyüme düzenleyicileri ve elementlerin etkisiyle protein, prolin ve nisbi kuru ağırlık miktarlarında kontrol grubuna göre artış olduğu görülmüştür. Uygulamalar neticesinde çalışılan enzimlerin aktivite ve Rf değerleri bakımından farklı- varyantlarının meydana geldiği bulunmuştur. Sonuçlar ve literatür ışığında bitki büyüme düzenleyicileri ve minerallerin soğuğa direnç üzerindeki muhtemel etki mekanizmaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of some plant growth regulators (ABA, B A, GA ve IB A) and nutrition elements ( Ca and K ) on the cold hardiness of bean seedlings {Phaseolus vulgaris c.v. Terzi Baba ) were investigated. The seedlings were grown in sand culture and the growth regulators and elements were applied to seedlings by mixing with irrigation water. The cold treatment was carried out in a growth incubator. After harvesting, dry weight, protein and proline contents of seedlings were determined. Malat dehydrogenase, glutamate dehydrogenase, superoxid dismutase and glucose-6-phosphate dehydrogenase izoenzymes of root, stem and leaves were separated by acrylamid slab jel electrophoresis and compared with control.The results indicated that GA and IB A at high concentrations (10~3M) increased the cold resistance of seedlings, while BA (10"3M) had negative effect. Ca and K at 0,025 M concentrations contributed the cold resistance also. Applications caused significant increasing in the protein and proline contents and relative dry weights of plants. As a result of treatments different and new variants of izoenzymes in activity and Rf values occured. Possible mechanisms for effects of plant growth regulators and elements on cold resistance were discussed under the light of obtained results and literatures.