Investigation of perceptions of hiigh school teachers on environmental education and environmental knowledge level of their students
Çevre eğitimi üzerine lise öğretmenlerinin algılarının ve öğrencilerinin bilgi seviyelerinin araştırılması
- Tez No: 312058
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BALCIOĞLU, YRD. DOÇ. ZEYNEP KIZILTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de son yıllarda çevre eğitimi politikalarına verilen önem gittikçe artmaktadır. Çeşitli çevre kazanımlarının 2008 yılında başlayan değişiklikler ile lise müfredatlarına eklenmesinin etkisiyle, öğrencilerin yüksek çevre okur-yazarlığı becerisiyle mezun olmaları amaçlanmaktadır. Ancak henüz fizik, kimya, biyoloji ve coğrafya derslerinin yeni müfredat uygulamaları ülke çapında raporlanmamıştır. Bu anlamda müfredatı uygulayan en önemli kişi olan öğretmenlerin görüşleri, yaşanan problemleri tanımlamada önemli olabilir.Bu çalışma, lise öğretmenlerinin fizik, kimya, biyoloji ve coğrafya müfredat değişiklikleri hakkında fikirlerini araştırmak ve çevre eğitimi konusunda yeterlilikleri yönünden özeleştiri yapmalarını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca çalışmada, dört senelik yeni müfredatın ilk mezunları olacak 12. sınıf öğrencilerine uygulanmış çevre bilgisi ile ilgili bir ölçek kullanılmıştır.Örneklemi oluşturan 20 öğretmene, çevre eğitiminin ders programlarına bütünleştirilmesini konu alan yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Öğretmenler, İstanbul'da yer alan üç farklı özel okulda çalışmaktadır. Bu öğretmenlerin 12. sınıfa devam etmekte olan 161 öğrencisine de kendilerini değerlendirebilecekleri ve çevre bilgilerini ölçebilecekleri bir anket uygulanmıştır. Öğretmen görüşmeleri ve öğrenci ölçekleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, öğretmenlerin çevre eğitimi konusundaki öz yeterlilikleri düşük çıkmıştır. Bunun sebebi, öğretmen eğitiminde çevre ile ilgili derslerin içeriklerinin ve sayılarının yetersiz olması ve bu konuya çok fazla önem verilmemesi olabilir. Ancak, ilgili derslerin müfredat programlarında, çevre içerikli konulara önerilen süre, toplam ders süresinin ortalama %20 sinden fazladır. Bu çalışmanın sonuçları hem hizmet içindeki öğretmenlere hem de aday öğretmenlere çevre eğitiminin verilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increasing concern in environmental education policies in Turkey. With the addition of the environmental learning objectives to the high school curricula, which started to be revised in 2008, the students are expected to graduate with high skills of environmental literacy. However, nationwide implementations of the new curriculum of geography, biology, chemistry, and physics have not been reported. The views of teachers, who are the most important person in the curriculum implementation process, can be important factors to identify problems encountered.This study was conducted to investigate high school teachers? opinions on the revised curricula of physics, chemistry, biology, and geography lessons as well as self-criticisms of their competency for environmental education. The study also analyzes environmental knowledge questionnaires given to 12th grade students who were taught the new four year high school curricula.The sample included 20 teachers who were given semi-structured interviews about the integration of environmental issues into their lessons. The teachers were working in three different private high schools in Istanbul and 161 students of these teachers were applied a questionnaire which let them rate themselves on environmental means and assess their knowledge. The interviews and questionnaires were statistically analyzed.As a conclusion, the self-efficacy of teachers in environmental education tends to be low, that is because the number of courses with environmental content is inadequate and sufficient attention is not paid to the environmental issues in teacher education. However, the suggested hours to spend for environmental topics for each subject lesson are generally more than 20% of the total lesson hours. This study concludes the need of both pre-service and in-service environmental education competency.