Orman okulu yaklaşımı eğitimi alan okul öncesi öğretmenlerinin mesleki yeterliklerine ilişkin algı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the perception levels of the forest school approach to the professional qualifications of pre-school teachers
- Tez No: 766003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK KAMARAJ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Orman okulu yaklaşımı son dönemde eğitim kurumlarının kendisine doğru evrildiği, eğitim-öğretim faaliyetlerinin sınıf dışı bir ortamda mümkünse doğada gerçekleştirildiği bir yöntemdir. Bu yöntem ile çocukların yaratıcılıklarının geliştiği, perspektiflerinin değiştiği düşünülmektedir. Eğitimde bireylerin etkin ve kaliteli olarak gelişimlerinin sağlanmasındaki en büyük pay şüphesiz öğretmenlere aittir ve öğretmenlerin kendi sahip oldukları bilgi birikimleri dışında mesleki yeterliliklerinin de öğrencilerin başarıları üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Özellikle okul öncesi dönemde ebeveynleri dışında ilk kez bir büyük ile uzun süreli etkileşime giren öğrenciler için öğretmenlerin mesleki yeterlilikleri son derece önemli bir kavram hâline gelmektedir. Bu çalışmada son dönemlerde eğitim alanında yaygınlaşmakta olan orman okulu yaklaşımı eğitimi alan okul öncesi öğretmenlerinin mesleki yeterlilik algılarının incelenmesi amaçlanmış ve bu amaç doğrultusunda saha çalışması yapılmıştır. Araştırmada veriler 36 okul öncesi öğretmeninden elde edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerin mesleki yeterlilik algılarını ölçmek amacıyla“Anasınıfı Ve Sınıf Öğretmenlerinin Mesleki Yeterlikleriyle İlgili Algı Düzeyleri Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin Orman Okulu Yaklaşımı ile ilgili görüşleri öğrenmek amacıyla“Orman Okulu Yaklaşımı Görüşme Formu”ve ayrıca Demografik Bilgi Formu" kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22 Paket İstatistik Programı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The forest school approach is a method in which educational institutions have evolved towards itself in the last period, and educational activities are carried out in an out-of-class environment, if possible, in nature. With this method, it is thought that children's creativity develops and their perspectives change. The greatest share in ensuring the effective and high quality development of individuals in education undoubtedly belongs to the teachers, and it is thought that the professional competence of the teachers, apart from their own knowledge, is also effective on the success of the students. Professional competencies of teachers become an extremely important concept especially for students who have a long-term interaction with an elder for the first time, other than their parents, in the pre-school period. In this study, it was aimed to examine the professional competence perceptions of preschool teachers who received forest school approach training, which has become popular recently, and a field study was conducted in line with this purpose. In the study, data were obtained from 36 preschool teachers through a semi-structured questionnaire. The questionnaire form used also includes a four-point Likert scale. The analysis of the obtained data was carried out with SPSS 22 Package Statistics Program. As a result of the analyzes made, it was concluded that the variables examined in our study differed significantly from the professional competence perceptions of the teachers, except for the type of institution, education level and environmental education factors received.