Life cycle management of agricultural and animal wastes through integrated energy systems for a particular region
Belirli bır bölge için tarımsal ve hayvansal atıkların entegre enerji sistemlerinde yaşam döngü yönetimi
  1. Tez No: 312060
  2. Yazar: FİGEN ŞİŞMAN NAYAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN CILIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bir ürünün yasam döngüsü boyunca çevresel, sosyal ve ekonomik yönleri arasındabir denge sağlanmasını amaçlayan sürdürülebilir gelisme için yasam döngüsü yönetimi çokönemlidir. Bir ürünün yasam döngüsü boyunca çevreye olan potansiyel etkileriniöngörmek için Yasam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) kullanılırken; toplam maliyetinideğerlendirmek için Yasam Döngüsü Maliyetlendirmesi (YDM) kullanılır. Bu çalısmada,YDD & YDM aracı olarak GaBi4 yazılımı ve YDM yöntem bilimi olarak da EDIP 2003kullanılmıstır.Önerilen tez, Türkiye'de belirli bir bölge için entegre atık azaltımı ve enerji tasarrufusağlamak üzere yasam döngüsü yönetimi uygulanması amacıyla hazırlanmıstır. Bu tez,Kocaeli, Türkiye'de kurulmus olan pilot ölçekli bir anaerobik çürütme ve biyogaz gerikazanım tesisi için çevresel ve ekonomik değerlendirmeyi kapsamaktadır. Biyogaz üretimiiçin kullanılan atık reçetesi hammadde olarak; büyükbas hayvan gübresi, kümes hayvanlarıgübresi ile kesimhane atıkları, yiyecek atıkları ve çimenden olusur. Çevreseldeğerlendirme, kategori göstergeleri olan küresel ısınma, asidifikasyon, sulak alanötrofikasyonu, kara ötrofikasyonu, fotokimyasal ozon olusumu (bitki örtüsü üzerindekietkileri), stratosferik ozon azalmasına göre yapılmıs ve sonuçlar sadece büyükbas hayvangübresinin anaerobik çürütülmesi, fosil bazlı enerji kaynakları (termik santral, doğalgazsantralı) ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını (hidroelektrik santralı, rüzgar enerjisisantralı, entegre gazlastırma kombine santralı) ele alan diğer altı senaryo ilekarsılastırılmıstır. Farklı bir bakıs açısıyla, bu enerji üretim senaryoları genis sistemsınırları içerisinde değerlendirilmis; hayvansal ve bitkisel atıkların anaerobik çürütme vebiyogaz üretim sistemlerinde değerlendirilmemesi durumunda yenilenebilir enerjikaynaklarının bile daha az çevre dostu olacağı belirlenmistir. Sonuçlar olarak; sadecesenaryoların entegre değerlendirilmesi ile potansiyel çevresel etkilerinin ortayakoyulabileceği belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
Life cycle management is very essential to sustainable development which aims abalance between environmental, social and economic dimensions over products? life cycle.Life cycle management consists of methods to quantify and compare the environmental,social and economical analysis of providing goods and services. While Life CycleAssessment (LCA) is used for estimating the potential environmental impacts of a product;Life Cycle Costing, LCC, is used to assess the total cost of that product during its lifecycle. In this study, GaBi4 software is used as the LCA & LCC tool and EDIP 2003 is used asthe LCA methodology.The proposed thesis has been prepared as an application of life cycle management tosucceed integrated waste minimization and energy conservation for a specific region inTurkey. The thesis covers the environmental and economical evaluation of a pilot scaleanaerobic digestion (AD) and biogas recovery system which has been built in Kocaeli,Turkey. The waste recipe which is utilized for biogas production consists of cattlemanures, poultry manures, slaughterhouse wastes, vegetable wastes and grass as rawmaterial. The environmental evaluation is made according to the category indicators which areglobal warming, acidification, aquatic eutrophication, terrestrial eutrophication, photochemicalozone formation (impact on vegetation), stratospheric ozone depletion and the results arecompared with six other scenarios including AD of only cattle manure, fossil fuelresources (coal power plant (PP), natural gas PP) and other renewable energy sources(hydro PP, wind PP, Integrated gasification combined cycle (IGCC)). With a differentpoint of view, these energy production scenarios were evaluated in broad systemboundaries and it is determined with this study that if the animal and agricultural wastesare not utilised in anaerobic digestion and biogas recovery system, even the renewableenergy systems will be less environmentally friendly. It is determined that only anintegrated interpretation of the scenarios can conclude the potential environmental impacts.