Türkiye'de ve Avrupa Topluluğuna üye ülkelerde çevre yönetimi ve Avrupa Topluluğu çevre politikaları
- Tez No: 55921
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL TORÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'deki çevre yönetim birimlerinin etkili ve çözüm getirici bir yapıya kavuşturulabilmesi amacıyla yapılması gereken işlemlerin en uygun şekilde tespiti incelenmiştir. İlk bölümde, genel dünya durumundan örnekler verilerek çevre kirliliğinin önemi vurgulanmış ve etkili yönetimde kaynakların verimli değerlendirilmesinin en önemli aşama olduğu ortaya çıkartılmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'de belirli kaynaklarda istatistiksel tanımlamalar ve çevresel kirlilik tespitleri yapılmıştır. Bu tespitler ışığında kirliliğin her geçen gün arttığı ve acil önlemlere ihtiyaç olduğu meydana çıkartılmıştır. Üçüncü bölümde, uzun bir kuruluş aşaması yaşayan Çevre Bakanlığı, görevleri ve Türkiye'deki diğer çevre yönetim birimleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Avrupa Ülkeleri ile Türkiye arasında çevresel kirlilik karşılaştırması yapılmıştır. Avrupa ülkeleri ile ülkemizde yaşanan problemlerin çoğunun benzerlik taşıdığı tespit edilmiştir. Beşinci bölümde, Avrupa Topluluğu'na üye olan 15 ülkeden 12'sinin ülke yönetim şekillerinden başlanarak, çevre idare yapısı, çevre yönetiminden sorumlu idareler ve görevli diğer birimler, bölgesel ve lokal yapılar, koordinasyon yapısı, çevresel politika oluşturulması, izin verme yapısı, arazi kullanım planlaması ve destek yapıları incelenerek Türkiye sistemi ile olan farklılıklar ortaya konmuştur. Altıncı bölümde, birçok tecrübelere sahip Avrupa Ülkelerinin oluşturmuş oldukları Avrupa Topluluğu içerisinde uyguladıkları çevresel politikalar incelenmiştir. Yedinci bölümde, ise ülkemiz için yapılması gerekli düzenlemeler diğer ülkelerin yönetim modelleri ışığında öneriler halinde sunulmuştur. X111
Özet (Çeviri)
SUMMARY ENVIRONMENTAL MANAGEMENT IN TURKEY AND IN THE EC MEMBER COUNTRIES AND EC ENVIRONMENTAL POLICIES. In this study, the best way to obtain a more operative and efficient administrative structure has been thoroughly investigated. In the developing countries, together with poverty problems like heavy destruction of the forests, excessive hunting causing animal race extinction the starting rural exode to the cities having already very difficult living conditions, have been observed. Coming directly after the economic development and the improvement of living conditions caused an increased consumption of the World raw material and energy sources, causes pollution induced effects that have not been prevented The ignorance brought by poverty and the excessive consumption brought by enlarged consumption power has led us to very disturbing tendencies. Those tendencies have led to many crisis with innumerable examples. The Environmental Management is an important solution to solve these problems. To enable our life in the middle of Nature the necessary natural sources must be used, without disturbing the Nature's balance, until the end of consumption cycle. The work phase between the assessment of the positive and negative effects of the consumption cycle and the elimination of the negative effects of the latter is in the scope of competence of the Environmental Management. The first step of an efficient Environmental Management is an efficient use of the available sources.The Environmental preventive measures in the industrial field instead of being percepted as an added cost should be seen as a cost that would be paid anyway after pollution by the whole society. Developing countries like Turkey, education and scientific infrastructure must be created and very close co-operation between the whole administrative structure, private sector and voluntary institution must be implemented. In front of the appearing problems the governments, according to their possibilities, should specify their environmental targets, make plans, create legislative and legal frame and finally handle incentives and implementation of standards. To realize the here in above mentioned structures a powerful organization and management style is necessary. HVIn the second chapter of this work, the statistical description of some sources and environmental pollution parameters have been defined in Turkey. From these data, the every day rising pollution fact shows the emergency of the need of solutions. In the third chapter of this work, the structure of the environmental management is investigated. The Ministry of Environment in Turkey has had a very long pre natal life. From 1978 to 1991, the Environmental Ministry function has been assumed by the General Secretary or by the General Directory under the authority of the Prime Minister. The Ministry of Environment has been created in 1991. The organization chart of the Ministry of Environment is given at the end of this summary. The other most important environmental administrations are Ministry of Public Health and Ministry of Public Works and Housing. The other secondary environmental institutions are the Ministry of Interior, Ministry of Agriculture, Ministry of Forest, Ministry of Energy and Natural Resources, Ministry of Culture, Ministry of Industry. Local structures have the bulk of legislative and executive responsibilities for environmental protection. These local structures are province special administrations, municipal administrations, village administrations. The municipal administrations have the widest competence. Even if the environmental related law and rules are in sufficient number, the application of these has never been succeeded. For a better understanding of the Turkish structures a comparison with the European countries has been made in the fourth chapter. The pollution problems lived in the EC members countries are almost the same than the ones that are faced in Turkey. Of the EC member countries, 12 of them have been studied from the national structure, administrative structures for the Environment, other environmental related national ministries, regional and local structures, coordination structures, principal areas of activity, environmental policy formation, permitting structures, land use planning structures and support structures and the differences with the Turkish system have been underlined. The most interesting point of the European countries is the importance given to planning and regional administration. The European countries' national structures have efficient regional administration and the national government has the responsibilities of the national policies and international relationships. As far as Turkey is concerned, for many years the government has been the sole investing institution and can not follow anymore the fast development observed in the last years. Another interesting point in the European countries is the formation of semi autonomous agencies. These agencies are responsible for collecting data, research and development studies and coordination with other studies. Since the European countries observed that the pollution has no frontiers and that it is much more than a political matter, the Economical Community created in 1958 XVhas been progressively changed and the EC is now competent to take decisions on environmental policies at the EC scale. In the sixth chapter the EC environmental policies and implementation are investigated. The first European Community Agreement was not mentioning anything about the environment. But the changes realized later included environmental subjects. Furthermore, the EC has four different Quinquennal Environmental Action Programs that have been implemented. Above this programs a Fifth Environmental Action Program, Sustainable Development, is being implemented. In this program as first step, the present situation assessment has been realized, afterwards five target sectors have been chosen. These target sectors are Industry, Energy, Agriculture, Transport and Tourism. In this program that will be implemented between 1992 and 2000, the task that will have to be realized in the selected target sectors have been translated in policies. On the other hand, priorities, costs, international co-operation, and the actors have been determined. In the frame of this program, priority subject that will be investigated in the selected sectors are, global climate change, acidification and air quality, protection of nature and bio-diversity, water source management, the urban environment, coastal zones, waste management and management of risks and accidents. In the seventh chapter, a new structure proposal has been given. The proposed structure for The Ministry For Planning and Environment has been designed to decentralize and reinforce its planning functions. Furthermore, regional authorities' system has been brought up and The Regional Authorities For Planning and Environment has been formed. More power has been given to local legislation. The organization chart of the re-designed Ministry For Planning and Environment is given at the last page of this summary. XVI« o I o (I) «I 0 c > 0 »I o « oS o o Jo o o 2İ Sİ « - O» o Ul o I Ul C 0 i* QUI O c c c a E i1 9 C §e o o 0 » 9 a a c o 35 1 c o 58 II c k. 0 0 o c II c c o 33 5 3“O Ul ?o c II c o *s 9 E b & c o E c o %- ?> c Ul O £ (0 o 3a o ?H ?M A o 4 > c o E > c UJ c CO c İ ?o e c a ”5 o a I O DCBOLUM 1. GİRİŞ 1.1. Genel Bu çalışmada, Türkiye'deki çevre yönetim birimlerinin etkili ve çözüm getirici bir yapıya kavuşturulabilmesi amacıyla yapılması gerekli işlemlerin en uygun şekilde tespit edilmesi için özellikle Gümrük Birliği'ne girdiğimiz ve rekabet şartlarımızın Avrupa standartlarına göre düzenlendiği bu günlerde, Avrupa ülkelerinin çevresel sorunlarının boyutları incelenerek gelişmiş ülkelerdeki çevresel yönetim biçimlerinin ülkemiz ile karşılaştırılması ve Avrupa Topluluğu'nun üyesi olduğu ülkeler için oluşturduğu çevresel idare şekli incelenmiştir. Gelecek yüzyıllarda insanlığın ne gibi problemlerle karşılaşacağını bilebilmemize imkan yoktur. Fakat günümüzde yapılan incelemelere göre şimdiki insanlığın sorumlu tutulacağı büyük bir çevre mücadelesinin verileceğini tahmin edebiliriz. Dünyada her geçen gün artan yaşam standartlarındaki adaletsizlik; bir kesimdekilerin tamamen yoksullaşıp yok olmalarına, öbür taraftaki kesimin ise daha iyi yaşam şartlarına kavuşmasına ve bu iyileşme süreci içerisinde de diğer insanları ve dünyanın tüm yenilenebilir veya yenilenemez kaynaklarını düşüncesizce kullanmalarına yol açmaktadır. Yoksullukla bereber az gelişmiş ülkelerde; ormanların ve toprağın aşın tahribi, hayvanların avlanması ile nesilleri tehlikede olanların tükenmesi, zaten mevcut şartlarda yaşanması çok güç olan şehirlere aşırı göçlerin başlaması gibi problemler ortaya çıkar. Ekonomik büyümenin hayat standardını yükseltmesinin ardından dünyadaki madde ve enerji kaynaklarının tüketiminin aşırı artması ve bu süreçteki kirliliğin önlenememesi nedeni ile oluşan etkiler meydana gelir. Birleşmiş Milletler tahminlerine göre gelecek yüzyılda dünya nüfusunun 8 milyar ile 14 milyar arasındaki bir noktada istikrara kavuşması beklenmektedir. Bu artışın %90'dan fazlasının en yoksul ülkelerde olacağı ve bununda % 90'ının şu andaki