Pre-disaster planning of mitigation, response and recovery decisions: Case of a possible earthquake in Istanbul
Hafifletme, tepki ve düzeltme kararlarının afet öncesi planlanması: İstanbul'da olası deprem olma durumu
- Tez No: 312082
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Geçen otuz yılda, doğal afetlere bağlı kayıpların artması afet yönetiminin önemi arttırmıştır. Buna bağlı olarak büyük bir depremin olası sonuçlarını analiz etmek için bir lineer optimizasyon modeli oluşturulmuştur. Model, limitli hafifletme bütçesi ve yardım merkezlerinin limitli kapasiteleriyle hafifletme, düzeltme ve yardım malzelerinin taşıma maliyetlerinin toplamını en aza indirgemeyi amaçlar. Oluşturulan bu lineer optimizayon modeli İstanbul'un Şişli ve Beşiktaş bölgelerinden seçilmiş üniversite kampüsleri için hazırlanan örnek-olay çalışmasına uygulanmıştır. Böylece, oluşturulan lineer optimizasyon modeli gerçek hayat verileri ile çalıştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarla, yardım malzemesi envanteri ve hafifletme stratejileri arasındaki ilişki, hafifletme seçenekleri ve farklı koşullarda altında beklenen düzeltme masrafları yorumlanmıştır. Son olarak, model ciddi bir deprem tehlikesi ile yüzleşen risk yöneticileri tarafından karar destek aracı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Over the past three decades, increasing natural disaster losses have raised the importance of emergency management. In this respect, an optimization model is constructed in order to analyze the probable results of an earthquake. The aim of the model is to minimize the sum of mitigation, recovery and transportation costs of relief items with limited mitigation budget and limited capacity of aid stations. The developed linear programming model is applied to a case study for the university campuses in Şişli and Beşiktaş districts of Istanbul. Thus, the linear optimization model is solved by using the real data. With the obtained results, the relationship between the relief item inventory and mitigation strategies, the mitigation choices and the expected recovery costs under different conditions are discussed. Finally, the model can be used as a decision support tool for the risk managers facing a serious earthquake threat.