Modeling and analysis of peer-to-peer video-on-demand system
Birimler arası talebe bağlı video sisteminin modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 312084
  2. Yazar: ERSİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Birimler arası talebe bağlı video sistemi, çoklu ortam servislerinin gerçekleştirilmesindeson zamanların gelecek vaadeden bir ortamı olmaya başlamıştır. Bu sistemde, talep edilen içeriğe ortak hizmet verecek birimlerinen uygun seçimi önemli problemler arasındadır. Geleneksel birim atama yaklaşımları, sistemin mimarisi ve karakteristikleri nedeniyle elverişli değildir. Bu tezde, yeni birim atama yaklaşımı önerilmektedir. Bu yaklaşımın hedefi, sistem performansını artıracak şekilde, birim kaynaklarını etkin olarak değerlendirmektir. Bu amaçla, birim atama süreci, sistemin gerçekyapısına bağlı kalarak, doğrusal en iyileme modeli kullanarak çözülmektedir. Önerilen atama yönteminin, katkı düzeyli atama yöntemine kıyasla daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. Ayrıca bu tezde, eğitim paylaşım sistemlerinin karakteristiklerini açığa çıkarmak için kapsamlı istatistiksel veri analizi çalışması yürütülmüştür. Bu çalışma, önerilen sistemin performansı değerlendiren, olası benzetim araştırmaları için kullanılabilir. Veri kümesi,şuan da en büyük eğitim paylaşım sitesi YouTube EDU'dan elde edilmekte ve yaklaşık yirmi bin eğitim videosunun istatistiklerini içermektedir. Bu verileri kullanarak, YouTube EDU'nun geleneksel online videolardan daha farklı özelliklere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Peer-to-peer video-on-demand (P2P-VoD) system has been recently a promising platform for delivery of multimedia streaming services. In this system, optimal selection of peer groups to be jointly dedicated for the requested video segmentsis one of the important problems. Traditional peer assignment approaches are not suitable due to the architecture and characteristics of the system. In this thesis, we propose a novel peer selection approach. The ultimate goal is to effectively utilize resources of peers to achieve better performance of the overall system. For this purpose, weformalize the peer assignment process as a linear optimization model constructed according to the real P2P-VoD framework.The proposed assignment procedure is compared with a classical P2P peer assignment procedure strictly based on contribution level under different scenarios. It is seen that the proposed approach provides much better performance compared to other. Moreover, extensive statistical data analysis is carried out to reveal the characteristics of the educational video systems. This study is essential for a possible simulation investigation to evaluate the performance of the proposed system. Our data set is obtained from YouTube EDU, currently the largest education video sharing site. The data set contains statistics about 20000 unique educational videos. Using this data set, it is found that videos on YouTube EDU have different static and popularity characteristics from traditional online videos.