Operational aircraft maintenance routing problem with remaining time consideration
Kalan süre değerlendirmeli operasyonel uçak bakım rotalama problemi
  1. Tez No: 312085
  2. Yazar: MEHMET BAŞDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Uçak bakım rotalama problemi hava yolu endüstrisinde sıklıkla çalışılmış problemlerden biridir. Bu alandaki birçok çalışmada odak noktası filodaki bütün uçakların belli zaman farkları ile senkronize bir şekilde tekrar edebileceği tek bir rotasyon bulmaktır. Pratik olarak bakıldığında, tek bir rotasyonu bütün filodaki uçaklara tekrarlatmak hava yolu endüstrisindeki rasgelelik ve operasyonel kısıtlar düşünüldüğünde pek de mümkün olmayabilir. Bu çalışmada amacımız, filodaki bütün uçaklara bakım açısından olurlu rotalar sağlayabilecek, filonun kalan toplam uçuş süresinin verimini en büyükleyecek ve karşılaşılabilecek değişikliklere hızlı yanıt veren bir çözüm yöntemi geliştirmektir. Bu amaçla, ilgili yazında yer alan uçuş bağlantı ağı gösterimini değiştirerek oluşturulan bir ağ üzerinde tamsayılı doğrusal programlama modeli (TDP) geliştirilmiştir. Geliştirilen TDP modeli, uçaklara başlangıç durumlarına göre rotalar ataması sebebiyle, operasyonel uçak bakım rotalama problemidir. Model dallanma sırasında farklı karar değişkenlerine öncelik veren farklı dal-sınır yöntemleri ile çözülmüştür. Bunun yanı sıra, benzetimli tavlama tabanlı sezgisel bir method olan basınçlı tavlama yöntemi de aynı problemin çözümü için kullanılmış ve basınçlı tavlama yönteminin sonuçları dal-sınır yöntemininkilerle karşılaştırılmıştır. Bunlara ek olarak, dönen planlama ufku tabanlı bir çözüm yöntemi oluşturulmuş ve bakım kapasitesi kısıtları tartışılmıştır. Son olarak, hava alanı bakım kapasitelerini hesaba katan basınçlı tavlama tekniği, yerel bir hava yolu şirketinin rotalama problemi üzerinde denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aircraft maintenance routing problem is one of the most studied problems in airline industry. However, most of these studies focus on finding a unique rotation that will be repeated by each aircraft in the fleet with a certain lag. In practice, using a single rotation for the entire fleet may not be applicable due to the stochastic environment and operational considerations in the airline industry. In this study, our aim is to develop a fast responsive methodology which provides maintenance feasible routes for each aircraft in the fleet for the planning horizon with the objective of maximizing utilization of the total remaining flying time of fleet. For this purpose, we formulate an integer linear programming (ILP) model by modifying the connection network representation. ILP model can be considered as an operational aircraft maintenance routing model since it provides routes for each aircraft with respect to initial states. The proposed model is solved using B&B under different priority settings for variables to branch on. A simulated annealing based heuristic method (compressed annealing) is utilized for the same problem and results are compared with those of B&B. Additionally, a rolling horizon based routing methodology is introduced and maintenance capacity constraints are discussed. Finally, compressed annealing method with maintenance capacity consideration is tested on the operational routing problem of a domestic airline company.