Synchronization of continuous-time oscillators and its control
Sürekli zamanlı osilatörlerin senkronizasyonu ve bunun kontrolü
- Tez No: 312088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR DENİZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde, sürekli zamanlı osilatörlerin ağ yapısına ve osilatör özelliklerinin etkileri bağlamında senkronizasyon ve senkronizasyonun kontrolü çalışılmıştır. Senkronizasyon kavramı altında, farklı ağ topolojilerindeki periyodik osilatörlerin durumu değerlendirilmiştir. Ağın topolojik özelliklerinin senkronizasyon için kritik olduğu gözlenmiştir. Ardında, benzerliğe dayalı bağlantı yaklaşımıtanıtılmış ve bu formülasyonun senkronizasyon üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ek olarak, kaotik osilatör topluluklarının senkronizasyonu analiz edilmiştir. Kontrol başlığında, global olarak bağlanmış kaotik osilatörler topluluklarında senkronizasyon kontrolü çalışılmıştır. İki farklı kontrol yöntemi önerilmiştir: zaman-gecikmeli geribesleme ve harici periyodik kuvvet ile zorlama. İlkinde, ortak-alan tüm osilatörlere gecikmeli olarak geri beslenilmiştir. İkincisinde, periyodik bir kuvvetin dışarıdan hem ortak-alana hem de osilatörlerin her birine uygulandığı durumlar incelenmiştir. Kontrol yöntemineve ilgili parametrelere bağlı olarak, senkronizayonun iyileştirilebildiği, bastırılabildiği veya ortadan kaldırılabildiği gözlenmiştir. Bu tezin bir başka katkısı da karmaşık ağlardaki sürekli zamanlı osilatörlerde senkronizasyon çalışmaları için hazırlanmış olan kullanıcı arayüzüdür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synchronization of continuous-time oscillators withrespect to the effects which are bases on the network structure the properties of the oscillators and its control are studied. In the context of synchronization, synchronization of the periodic oscillatorsin different network topologies is considered. It is observed that the topological properties of networks are crucial for synchronization.Then, similarity-dependent coupling approach is introduced and the effect of this formulation on synchronization is examined. Furthermore, synchronization in ensembles of chaotic oscillators is analyzed. In the control part, synchronization control is studied in ensembles of globally coupled chaotic oscillators. Two different control methods are proposed: time-delayed feedback and forcing with external periodic action. In the first one, the mean-field is fed back in a time-delayed manner to all oscillators. In the second one, cases are studied where an external periodic force is applied both to the mean-field and to all the oscillators individually. It is observed that depending on the control technique and related parameters, synchronization can be enhanced, suppressed or destroyed. Another contribution of this thesis is a basic user interface for studying synchronization of continuous-time oscillators in complex networks.