Application, analysis and realization of electronic article surveillance (EAS) systems
Elektronik nesne kontrol (EAS) sistemleri uygulama, analiz ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 312087
  2. Yazar: MUSTAFA ORHAN DİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı mikro denetleyici tabanlı, düşük maliyetli bir EAS sisteminintasarlanması, tasarımın uygulanması ve doğrulanmasıdır. Proje kapsamındahedeflenen sonuca başarı ile ulaşılmıştır. EAS sistem esasen hırsızlığın (shoplifters)engellenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Sistem temel olarak etiket, alıcı-verici ve antenolmak üzere üş bileşenden oluşur. Etiket, bir kapasitör ve tel bobini içeren birdizi LC devresinden oluşur. Alıcı-verici devre ortamda bir etiketin varlığının tespitedilmesinden sorumludur. Anten ise ortamdaki etikete enerji yüklenmesini sağlamakamacıyla kullanılan bir bobinden ibarettir. Bu çalışma elde edilen ölçüm değerlerininsimülasyonu ve donanım uygulaması olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır. ölçümdeğerleri Checkpoint firmasının ticari bir EAS sistemi kullanılarak elde edilmiştir.Alıcı-verici devre ve anten, ortamdaki etiketlerin indüklenmesi amacıyla kullanılmış;ayrıca 8.2 Mhz frekansına ayarlanmış ayrı bir sarmal anten ölçüm değerlerinin toplanmasıiçin kullanılmıştır. Bu anten çalışmanın geri kalan kısımlarında ?sezici? olarakisimlendirilmiştir. Elde edilen değerler Tektronix DPO4104 osiloskop ile ?csv? dosyasıolarak kaydedilmiş ve MATLAB ile algoritma geliştirmek i¸cin işlenmiştir. Donanımuygulama kısmı teorik ¸calışmanın pratik uygulaması şeklinde yapılmıştır. Temel olarakbir EAS devresinde yer alan frekans sentezleyici, güçlendirici, alıcı, güç ünitesi veişlemci ünitesi dikkatli bir şekilde tasarlanmış ve test edilmiştir. Tasarımla ilgili detaylarilerleyen kısımlarda detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to design, implement and verify a low cost microcontrollerbased electronic article surveillance (EAS) system prototype and is accomplished ingreat success. An EAS system is basically used for preventing the shoplifters. The systembasically consists of three parts, namely, the tag, the transceiver and the antenna.The tag is a series LC circuit that consists of a wire wound coil and a capacitor. Thetransceiver circuit is responsible for detecting the presence of the tag in the environmentand finally the antenna is basically a large coil that is used for energizing the tagin the environment. Our study basically consists of two parts, namely the simulationresults based on acquired data and the hardware implementation. The physical datais captured via a commercially available EAS system from Checkpoint Company. Thetransceiver circuit and the antenna is used to energize the tag in the environment. Aseparate loop antenna that is tuned for 8.2 MHz is used for capturing data. This loopantenna is called ?sniffer? throughout the rest of this work. The captured data is savedvia Tektronix DPO4104 oscilloscope as ?csv? files. MATLAB is used for processingthe captured data and for developing the algorithm. The hardware implementationpart is the practical realization of our work. There are mainly five blocks used in atypical EAS system which are frequency synthesizer, amplifier, receiver, power unitand the processing unit. Each of them are carefully designed and tested as they willbe explained in great detail within the relevant chapter.